W połowie stycznia Krajowa Rada Sadownictwa odwołała sędziego Leszka Mazura z funkcji przewodniczącego. Z prezydium KRS i funkcji rzecznika prasowego Rady odwołano sędziego Macieja Miterę. Głosowania odbyły się w trybie tajnym.

W ubiegły czwartek sędzia Leszek Mazur poinformował I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską o rezygnacji z funkcji przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa.

Mitera w poniedziałkowej "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 zapewnił, komentując odwołanie Leszka Mazura, zapytał i odpowiedział: Czy było to zgodne z prawem? W mojej skromnej ocenie nie.

- Co do mojej osoby to większość Rady z funkcji rzecznika jak najbardziej mogła mnie odwołać. Natomiast jako prawnik nie zgadzam się z odwołaniem z funkcji członka prezydium - powiedział.

Mitera przywołał tu artykuł 16 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. - Tam jest zagwarantowana kadencja. Ja nie usłyszałem wyartykułowanej podstawy mojego odwołania jako członka prezydium, bo nie mam żadnych pretensji, jeżeli chodzi o odwołanie z funkcji rzecznika - przypomniał.

- Nie ma tej podstawy i uważam, że żaden prawnik nie znajdzie tej podstawy. Nie będę się przepychał w kuluarach budynku z członkami Rady, którzy powiedzą "nie, nie jesteś członkiem prezydium", natomiast do świata prawniczego mówię: nie można było przełamać tej kadencji - oświadczył.

Mitera pytany o ocenę dodatkowych diet w związku z dodatkowymi posiedzeniami - sprawa ta była nieoficjalnie powodem odwołania Mazura i Mitery - odpowiedział, że gdyby "traktował to jako wyłudzenie, to jako sędzia obywatel powinien chyba złożyć zawiadomienie do prokuratury".

Jak w takim razie by to nazwał? - Praca na rzecz Rady. Nie traktuje tego w kategorii jakiegoś przestępstwa, wyłudzenia - powiedział. - Cały czas wierzę w ludzi i mam nadzieję, że przewodniczący tych komisji, pracowali na rzecz Rady. Myślę, że najlepiej oceni to opinia publiczna - stwierdził na antenie TVN24.