Zarządzenie ministra Ziobry o natychmiastowej przerwie w czynnościach służbowych sędzi Piekarskiej-Drążek publikuje na Twitterze Stowarzyszenie "Iustitia".

Zarządzenie nosi dzisiejszą datę. Ziobro uzasadnia je zakwestionowaniem przez sędzię Piekarską-Drążek "istnienia stosunku służbowego innego sędziego". Chodzi o sędzię Sądu Okręgowego Beatę Adamczyk-Łabudę, która pełni też funkcję rzecznika prasowego w tym sądzie. Wcześniej była asystentką rzecznika dyscyplinarnego sędziów Piotra Schaba, pracowała także w Biurze KRS w 2019 r.

Marzanna Piekarska-Drążek jest sędzią od 30 lat. Orzeka w wydziale karnym Sądu Apelacyjnego w Warszawie, gdzie zajmuje się sprawami m.in. zorganizowanej przestępczości. Jak pisał portal oko.press, w lutym 2021 r. była przewodniczącą trzyosobowego składzie sędziów, który wydał precedensowe orzeczenie dotyczące sędziego Igora Tulei.  Sąd orzekł wtedy, że Izba Dyscyplinarna nie uchyliła immunitetu Tulei, ani nie zawiesiła go w obowiązkach sędziego, bo nie jest ona legalnym sądem, a decyzje Izby nie są orzeczeniami.

Czytaj więcej

Zarzut dyscyplinarny dla sędzi z Warszawy. Podważyła nominację nowej KRS