Czy rozprawy są nagrywane? Z sądownictwa powszechnego dochodzą sugestie, że przynajmniej niektóre powinny.
Niewykluczone, że tak będzie również w sądach administracyjnych. Zapobiegłoby to skargom, że np. protokół został sfałszowany, i umożliwiło sprawdzenie ewentualnych zarzutów. Zastanawiamy się więc nad tym. Ale to wciąż kwestia przyszłości.
Czy sądy administracyjne i NSA działają w jakimś jednym, kompleksowym systemie informatycznym, czy też każdy ma swój, odrębny?
W 16 wojewódzkich sądach administracyjnych i w NSA funkcjonuje jeden, wspólny system obsługi spraw orzekanych, w skrócie OSO. Pracownicy wydziałów orzeczniczych rejestrują w nim sprawy wpływające do sądów, zarządzenia sędziowskie, wnioski kasacyjne i zażalenia, wnioski dotyczące szczególnych postępowań, takich jak mediacja, prawo pomocy czy tryb uproszczony, terminarz posiedzeń, ich wyniki, wreszcie sentencje i uzasadnienia orzeczeń. Jest to system wewnętrzny, w którym trzeba się zarejestrować. Dostęp do niego ma około 1100 osób ze wszystkich 16 wojewódzkich sądów administracyjnych; oprócz sędziów również ich asystenci i część pracowników administracyjnych. Dostęp do wszystkich informacji zgromadzonych w systemie w danej sprawie ma również, poprzez komputer, protokolant na sali sądowej. W systemie rejestrowany jest też protokół z danej sprawy i sentencja orzeczenia. Uzasadnienie jest wprowadzane, dopiero gdy podpisze je skład orzekający. Niezależnie od rejestracji elektronicznej sprawy są – na wszelki wypadek – rejestrowane jednocześnie tradycyjnie, w papierowym repertorium.
Informacje o orzeczeniach sądów administracyjnych można także znaleźć w Internecie.
Istnieje również drugi system: centralna baza orzeczeń i informacji o sprawach ze wszystkich sądów administracyjnych. Został on uruchomiony pod koniec 2007 r. i obecnie znajduje się w nim 600 tys. orzeczeń sądów administracyjnych. Wprowadzane są do niego wszystkie orzeczenia sądów administracyjnych. Rocznie od 80 do 100 tys. Są to orzeczenia nieanonimizowane, do których dostęp mają tylko użytkownicy wewnętrzni sądów poprzez 25 kryteriów wyszukiwania. Informacje do centralnej bazy orzeczeń przychodzą systematycznie, na bieżąco, najdalej w ciągu trzech dni od ich powstania w WSA i NSA. W centralnej bazie orzeczeń mamy zarejestrowanych 1400 użytkowników.