Eksperci od lat zauważają wady systemu. Główna to przewlekłość procesowa. Helsińska Fundacja Praw Człowieka z kancelarią Clifford Chance stworzyły raport „Nowe technologie, nowa sprawiedliwość, nowe pytania. Wdrażanie nowych technologii w wymiarze sprawiedliwości".

– Technologia wkracza w każdą dziedzinę życia. Jako przedstawiciele stron, obserwując procesy sądowe, zauważamy przewlekłość, nadmierny formalizm czy utrudnienia dostępu do sądu. Pandemia pokazała, jak szybko musimy zacząć wdrażać nowe technologie – tłumaczyła dr Katarzyna Wiśniewska z HFPC.

Czytaj także:

Zdalne rozprawy cywilne mają być normą w polskich sądach

Unowocześnianie sądownictwa przynosi wiele udogodnień i może prowadzić do usprawnienia, ale niesie z sobą negatywne konsekwencje i ryzyko zagrożeń. Wspominał o nich Adam Bodnar, profesor SWPS i były rzecznik praw obywatelskich.

– Popieram digitalizację sądownictwa, należy się jednak do niej odnosić z perspektywy dzisiejszych warunków politycznych. Obawiam się, że mogłaby służyć zwiększeniu uprawnień Ministerstwa Sprawiedliwości i nadzoru administracyjnego nad sądami. Niejasne systemy doręczeń mogą powodować wiele kłopotów. Informatyzacja dałaby MS nieograniczony dostęp do działań sędziów i akt postępowań, co byłoby niebezpiecznie w kontekście wykorzystania wiedzy przeciwko sędziom – komentował. Jego zdaniem społeczeństwo obywatelskie cechuje się m.in. szacunkiem do systemu sądownictwa, a pozbawienie fizycznego kontaktu z sądem może obniżyć jego autorytet. Zdalne rozprawy i e-sąd stanowiłyby ułatwienie dla przedsiębiorców i przyspieszyły postępowanie w prostych sprawach.

Argumentem przemawiającym za digitalizacją jest jakość kontaktu profesjonalnych pełnomocników stron z instytucją.

– W technologii widzimy szansę na efektywność wymiaru sprawiedliwości. Postępowania przyspieszą. Zdalne rozprawy, digitalizacja akt i elektroniczna komunikacja ułatwią współpracę na linii strony sporu– sąd – komentował dr Marcin Ciemiński z Clifford Chance.

Digitalizacja sądownictwa z pewnością stanie się tematem coraz bardziej popularnym w gronie prawniczym. W dyskusji – jak zauważają specjaliści – trzeba bardzo głęboko przeanalizować problem, a także zastanowić się nad wprowadzeniem rozwiązań zgodnie z konstytucją oraz standardami europejskimi.

Autopromocja
SZKOLENIE ONLINE

Prawne uwarunkowania prowadzenia e‑sklepu w 2022 roku

WEŹ UDZIAŁ