fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdalne rozprawy cywilne mają być normą w polskich sądach

Adobe Stock
Rozprawy cywilne (rodzinne, pracownicze i gospodarcze) od kilku miesięcy w narastającym stopniu prowadzone są zdalnie. Od ostatniego weekendu będzie to niemal norma. Jak uczestnik takiej rozprawy ma się w nich odnaleźć?

Formalnie zdalna rozprawa nie różni się od klasycznej jawnej, kiedy jej uczestnik przychodzi do sądu i w niej uczestniczy, i może na nią przyjść jako publiczność, krewny czy znajomy. Tak samo dziennikarz.

Uczestniczyłem w wielu takich rozprawach w sądach warszawskich i właściwie w każdym jest inaczej. A to telebim jest w sąsiedniej sali (jak w SN), a to na korytarzu przed salą, a w innych wydziałach jest możliwość oglądania rozprawy z domu po uprzednim zgłoszeniu uczestnictwa i zalogowaniu. Często podsądny idzie do kancelarii pełnomocnika, siada przy nim i obserwuje przebieg rozprawy.

Czytaj też:

Rozprawy zdalne – subiektywnie o plusach i minusach

Trzeba jednak pamiętać, że wszyscy się tego uczymy, a technika potrafi płatać figle. Adwokaci i radcowie uczestniczą w takich rozprawach masowo, więc kto ma prawnika, jest w o wiele lepszej sytuacji, gdyż ten poinstruuje go, jaki może mieć udział w zdalnej rozprawie i jak się ma zachowywać. Osoba bez prawnika nie...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA