Parlament Europejski przyjął wczoraj rezolucję w sprawie szkoleń dla pracowników wymiaru sprawiedliwości. Chociaż w sądach jest coraz więcej spraw związanych z prawem Unii Europejskiej, niewielu sędziów uczestniczy w szkoleniach z tego zakresu. Wynika to głównie z ograniczonego dostępu do takich kursów oraz braku aktualnych informacji o nich.
Aby to zmienić, szkolenia mają być organizowane przez Internet jako np. wideokonferencje, kursy online. Parlament opowiada się za interaktywną formą szkoleń, których uczestnicy mogliby wymieniać się doświadczeniami i omawiać przykłady z ich praktyki. Szkolenia mają być dostępne w różnych językach. Dla sędziów będą tworzone darmowe aplikacje, które mają zawierać nie tylko kursy szkoleniowe i materiały wideo, ale także kursy językowe (ze szczególnym uwzględnieniem terminologii prawniczej) oraz informacje na temat krajowych systemów prawnych.
Aplikacje takie mają być dostępne za niewielką opłatą również dla praktyków, pracowników naukowych i studentów prawa.
Ich opracowaniem zajmą się krajowe placówki kształcenia sądowego, Akademia Prawa Europejskiego, uniwersytety i inne centra szkoleniowe.
Kolejna propozycja to organizowanie co rok forum, na którym sędziowie z różnych krajów mogliby wymieniać poglądy w kwestiach budzących kontrowersje lub sprawiających trudności prawne. Poszerzenie obecnej oferty szkoleń ma służyć zamierzeniom Komisji Europejskiej, tj. przeszkoleniu połowy prawników w Unii do 2020 r.