Krajowa Rada Sądownictwa ponownie zasygnalizowała, że art. 91a Prawa o ustroju sądów powszechnych w związku z art. 10 ustawy nowelizującej z 20 marca 2009 r. nadal budzą poważne wątpliwości interpretacyjne, które w szczególności dotyczą zasad uzyskiwania przez sędziów kolejnych stawek awansowych.
- Wątpliwości te mogą być usunięte tylko przez wykładnię dokonaną przez Sąd Najwyższy – uważa KRS.
W stanowisku zwrócono uwagę, że przepisy dotyczące wynagrodzenia za pracę (także zasad i wysokości wynagrodzenia sędziów) powinny być jednoznaczne w swojej treści, aby zarówno pracodawca (sąd) jak i pracownik (sędzia) byli przekonani, że wynagrodzenie jest wypłacane w odpowiedniej i zgodnej z przepisami prawa wysokości.
Tymczasem w obecnym stanie prawnym wszelkie wątpliwości co do zasad uzyskiwania przez sędziów kolejnych stawek awansowych oraz związanego z tym podwyższenia wynagrodzenia powinny być rozstrzygane na drodze postępowania sądowego przed sądem pracy (przez wniesienie pozwu o wynagrodzenie ewentualnie o ustalenie jego wysokości). Prawomocne rozstrzygnięcie sądu może stanowić skuteczny środek przeciwko postawieniu prezesowi sądu zarzutu naruszenia dyscypliny finansów publicznych.