W ostatnich dniach podczas posiedzeń Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Sejmu RP, omawiany był projekt zmian prawa o ustroju sądów powszechnych (druk nr 2680).
Zdaniem Stowarzyszenia w trakcie dwóch ostatnich posiedzeń doszło jednak do kuriozalnej sytuacji na tle zgłaszania do powyższej ustawy poprawek formalnie poselskich, jednak przedstawianych i popieranych przez podsekretarza stanu w MS.
W związku z powyższym 10 listopada 2014 r. Zarząd Iustitii przedstawił uchwałę w przedmiotowej sprawie.
- Komisja od dłuższego czasu zajmuje się rządowym projektem zmiany ustawy - prawo o ustroju sądów powszechnych. Tymczasem podczas prac podkomisji nadzwyczajnej w dniach 21 października i 5 listopada 2014 r. zgłoszono do tego projektu dwie poprawki poselskie, niebędące w ogóle poprawkami nawiązującymi do projektu, lecz zupełnie nowymi zmianami ustawy, utrzymywanymi przez władze polityczne do ostatniej chwili w tajemnicy - zauważa Stowarzyszenie.
I dodaje: pierwsza ze zmian ma odebrać sędziom prawo do zwrotu kosztów dojazdu do sądu położonego poza miejscem zamieszkania. Zwrot tych kosztów sędziom zawsze przysługiwał. Tylko za sprawą tego faktu wielu z nich zgodziło się na dojeżdżanie do mniejszych sądów, aby tam pełnić służbę. Obecnie władze polityczne próbują obniżyć sędziom wynagrodzenia przez obciążenie ich kosztami dojazdu, zrywając w ten sposób swoistą umowę, w której Państwo zobowiązało się pokrywać koszty ich dojazdów, a oni zgodzili się za to pełnić służbę w odległych miastach, poświęcając wiele godzin tygodniowo na dojazdy.