To cykl 18 fotografii. Bohaterami tego cyklu są puste przestrzenie, chirurgicznie wyodrębnione z krajobrazu, które ze względu na swoją bezużyteczność funkcjonują jak odpadki, ale także znaki współczesnej cywilizacji. Postać ludzka jest w nich podrzędna, sprowadzona do elementu kompozycji, to raczej przestrzeń jest obserwatorem, a człowiek w niej obserwowanym. W nacechowanych spokojem miejscach czai się niepokój, jego obecność podkreślają detale. To cykl pocztówek z „nigdzie, tutaj”, zarejestrowanych w momencie ciszy przed burzą. To, co się zdarzyło lub zaraz wydarzy znajduje się poza krawędzią kadru.
[b]Gizela Mickiewicz wideo instalacja pt. „Bardziej popłuczyny po czymś niż to“ [/b]
Wideo instalacja złożona z dwóch projekcji i ścieżki dźwiękowej. Artystka opisuje swoją pracę następująco: „Trzonem wewnętrznym jest układ trawienny, jesteśmy, by łykać, chciwi, nienażarci, chłonni. Totem, z projekcji, ma oponowy przełyk, odsyła do ciągłej pazerności, daje odczuć jej siłę, uświęca machinę, proces. Odnosi do porytualnego trawienia ofiary, procesu noszenia jej w sobie, jej wchłaniania, wydalania… Zbudowany jest ze śmieci, niestrawionych części. Przeżute, wyplute, wchłonięte na nowo… To jak zwierze pada, to nieraz może tak paść jakby samo nie umarło, jakby zostało zabite, złożone. Królik z projekcji, znaleziony na kamieniu, jak na stole ofiarnym. Dla kogo upada? To tak, jakby sam się składał, żeby to się kręciło…”.
[b]Jarosław Sługocki, praca malarska pt. „3456” z cyklu „nokturn” [/b]
Prace mają czysto kontemplacyjny charakter. Obrazy starają się nie być jedynie przedstawieniem widoku. Nie chcą naśladować rzeczywistości, pragną nią być. Nie starają się być iluzją, często naśladowaną w malarstwie. Są obrazami tworzącymi wspólnie całkowicie nową jakość. Nawiązują dialog z ludzką percepcją i żądają odpowiedzi na jedno proste pytanie: tak czy nie?
[b]Michalina Ziętek, projekcja wideo pt. „Autowydźwięki“ [/b]
Projekcja jest wynikiem wcześniejszych poszukiwań autorki w sferze obrazów symultanicznych i multiplikacji. Autorka, pomimo chęci stworzenia osobistego, intymnego nastroju, dążyła jednocześnie do nadania pracy możliwie najbardziej uniwersalnego charakteru, umożliwiającego swobodę interpretacyjną. Układ „pól dźwiękowych” podyktowany nieustannym dążeniem do idealnego porządku i systematyki, nawiązuje do fascynacji autorki techniką cyfrową. Można, zatem porównać to wideo do siatki pikseli, które, będąc samodzielnymi tworami, obrazują jednocześnie mniej lub bardziej spójną całość – autoportret artystyczny.
[srodtytul]Informacje o artystach[/srodtytul]
[b]Anna Senkara[/b] (ur. 1981 r. w Warszawie) – absolwentka Wydziału Polonistyki UW i Wydziału Rzeźby w Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej prof. Grzegorza Kowalskiego na warszawskiej ASP. W 5. edycji konkursu Samsung Art Master otrzymała wyróżnienie za film “Krzesła” (2008).
Wybrane wystawy zbiorowe: „Szczyty Bohaterów”, „Bunkier Sztuki” (Kraków 2009), „Samsung Art Master” (CSW Warszawa, 2008); „Ciało/Geometria”, Galeria BWA (Zielona Góra, 2008); „Warianty”, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki (Warszawa, 2007).
[b]Anna Panek[/b] (ur. 1975 r.) – absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Obecnie jest studentką V roku malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Leona Tarasiewicza.
Wybrane wystawy: „Dom M&M” pokazywany na wystawie „Życie w Architekturze” na Politechnice Warszawskiej (2007), Stypendium Ericsson oraz wystawa w galerii Ericsson w Warszawie (2007), Wystawa „Percepcja Przestrzeni” Stacja Metro Wilanowska (2007), Wystawa „Powstanie Sztuki” w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu (2008), Wystawa „NIE MA SORRY” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2008).
[b]Jakub Słomkowski[/b] (ur. 1982 r. w Warszawie) – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa, w pracowni prof. Krzysztofa Wachowiaka oraz na Wydziale Multimediów, w pracowni prof. Stanisława Wieczorka. Uczestnik licznych wystaw w kraju. Oprócz osiągnięć plastycznych pasjonuje go także aktorstwo. Aktor „Teatru Organizacji Once“ zrzeszającej ludzi niewidomych, niepełnosprawnych w Madrycie. [b]Piotr Żyliński[/b] (ur. 1983 r. w Kole) ukończył dwuletnie studium Reklamy Wizualnej w Kole. Od 2004 r. studiuje Intermedia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Zajmuje się fotografią, wideo instalacją oraz tworzy obiekty. Pomysłodawca „artsiders” – internetvision about art ([link=http://www.artsiders.pl]www.artsiders.pl[/link]).
Wybrane wystawy (2008): „Dark Ages”, Lipsk; „Mediations – Wielka Polska”, Biennale Poznań; „Nie ma sorry“, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa; „Art Must Be Beautiful“, Stary Browar, Poznań. W 5. edycji konkursu Samsung Art Master otrzymał wyróżnienie za wideo instalację pt. „Oto człowiek“.
[b]Marc Tobias Winterhagen[/b] (ur. 1977 r. we Frankfurcie nad Menem) obecnie student Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Studiował również chemię, filozofię i język hiszpański na Uniwersytecie w Gottingen. Pracował jako montażysta i asystent produkcyjny. W 2002 r. w Indiach nakręcił swój pierwszy krótkometrażówy film „The Musical Chairs”, który był pokazywany na ponad 50 festiwalach i wygrał 13 nagród. W 2004 r. rozpoczął studia artystyczne w Lipsku. W 2006 r. odbyła się premiera sztuki pt: „Dyktator snów”, która była pokazywana jako pierwszy dyplom w niezależnym teatrze.
[b]Maria Dmitruk[/b] (ur. 1977 r. w Warszawie) – absolwentka wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obecnie studentka studiów podyplonowych w Zaocznym Studium Fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej w ASP Poznań.
Wybrane wystawy: wystawa prac dyplomowych wspólnie z Krzysztofem Miekusem (Warszawa 2003), wystawa prac fotograficznych „Zbyt głośna samotność” (Warszawa, 2004); wystawa cyklu „Baśnie” w ramach miesiąca fotografii (Kraków, 2004).
[b]Michał Grochowiak [/b](ur. 1977 r. w Warszawie) – absolwent wydziału Komunikacji Multimedialnej (Fotografia) Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.
Wybrane wystawy: „Dech” – Galeria Starter (Poznań, 2009), Epson Art Photo Show – Art Cologne (Kolonia, Niemcy 2009); Konkurs Imienia Marii Dokowicz, Galeria Arsenał (Poznań, 2008); Nagrody i wyróżnienia: Best Selected Work, Epson Art Photo w roku 2009 i 2007/08. W 5. edycji konkursu Samsung Art Master otrzymał wyróżnienie jako członek Grupy 4! (2008).
[b]Gizela Mickiewicz [/b](ur. 1984 r. w Złotowie) – studentka poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Edukacji Artystycznej. Wybrane wystawy i dokonania artystyczne: Galeria Poziom ASP Poznań, wystawa grupowa (Poznań, 2007); wystawa indywidualna w Pracowni Malarstwa dr Dominika Lejmana (2008), wystawa indywidualna w ramach prezentacji końcoworocznych w VI Pracowni Rzeźby prof. Jana Berdyszaka (2008). Artystka sama o sobie: „Patrzę w codzienność, to, w czym jestem. Ciągnie mnie w obszary, gdzie wszyscy byli, opatrzone miejsca, wiadome. Użyta, zwykła rzecz. Przechodzona. Myśl, którą wszyscy mieli.“
[b]Jarosław Sługocki[/b] (ur. 1984 r. w Toruniu) – student Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studiuje w pracowni prof. Lecha Wolskiego. Brał udział w licznych festiwalach, wystawach plenerowych.
Wybrane wystawy: Galeria 011 w toruńskim klubie „Odnowa” (Toruń, 2008); Galeria „Ego is t” w EneRDe (Toruń, 2008); Pracownia Wschodnia, indywidualna wystawa malarstwa pt. „Nokturn“ (Warszawa, 2008).
[b]Michalina Ziętek[/b] (ur. 1984 r. w Toruniu) – absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (kierunek: Edukacja Artystyczna, specjalność: Plastyka Intermedialna). Praca Dyplomowa pt. „Autowydźwięki” w pracowni prof. Wiesława Smużanego.
Laureatka Medalu im. Janusza Boguckiego dla dyplomu artystycznego i teoretycznego, wyróżniona w konkursie kreatywnym „Toyota Aygo – jak się wyróżnić?”. Stypendystka na École Supérieure des Arts Saint-Luc w Liège, Belgia. Na co dzień zajmuje się sferą nowych mediów, szczególnie przywiązując wagę do rozwoju w obszarze sztuki Internetu i animacji.
[/ramka]