Na obchody Roku Czesława Miłosza przygotowuje oryginalny projekt: instalację świetlną na murach Wawelu od strony Wisły.
– Jenny Holzer będziemy gościć po raz pierwszy w Krakowie w czerwcu – zapowiada Magdalena Sroka, zastępca prezydenta miasta ds. kultury i promocji. – Artystka znana z działań w przestrzeni publicznej wybrała fragment wiersza poety. Wykorzysta go, jak inne swoje świetlne komunikaty, do zastanowienia się nad znaczeniem słów. Cytatu na razie nie zdradzę. Ujawnię tylko, że pokaże, jak jedno zdanie może zmienić ludzkie życie.
W sztuce Jenny Holzer słowo pełni szczególną rolę. Jej własne i zapożyczone komunikaty przypominają sentencje lub aforyzmy. Najczęściej wyświetla je jak reklamy na ekranach, charakterystycznych budynkach miasta oraz w galeriach. Czasem na trwałe przenosi je na płótno albo wykuwa w kamieniu. Uprawia sztukę krytyczną, więc w instalacjach obnaża myślowe stereotypy. Zwraca się przeciw szaleństwu konsumpcji, mówi o problemach imigracji i dyskryminacji, zakłamaniu polityki, protestuje przeciw bezprawiu i ograniczeniom wolności.
Holzer została laureatką Złotego Lwa na Biennale w Wenecji w 1990 roku, gdy jako pierwsza kobieta reprezentowała USA. Projekty realizowała w wielu miastach świata, m.in. w Nowym Jorku, Rio de Janeiro, Paryżu, Londynie, Rzymie, Berlinie. Po jej wystawie w Warszawie w 1993 roku pozostały do dziś kamienne ławy z tzw. truzmami, czyli filozoficznymi sentencjami przed Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim.
Do Poznania Jenny Holzer przyjedzie 8 kwietnia. Dla tego miasta szykuje instalację, do której wybrała kilkanaście wierszy Wisławy Szymborskiej. Przez dwa dni będzie je wyświetlać na murach Starego Browaru i na fasadzie Ratusza.