Od Cranacha do Picassa - niezwykła wystawa we wrocławskim Muzeum Narodowym

Po raz pierwszy poza Hiszpanią będzie można zobaczyć prace najważniejszych malarzy i artystów współpracujących z dworem hiszpańskim: Cranacha Starszego, El Greco, Zurbarána, Van Dycka, Rubensa, Tintoretta, Chilidy, Picassa i Miró

Publikacja: 25.02.2013 17:18

El Greco, Chrystus ukrzyżowany, z Toledo w tle, 1604-1614

El Greco, Chrystus ukrzyżowany, z Toledo w tle, 1604-1614

Foto: materiały prasowe

We Wrocławiu pokazanych zostanie ponad sześćdziesiąt dzieł z Kolekcji Santander z Madrytu – obrazy, kilka rysunków i dwie prace wielkich rzeźbiarzy, Alberta Sáncheza i Eduarda Chillidy. Zbiory te gościły w różnych miastach hiszpańskich i w kilku amerykańskich, ale po raz pierwszy zaprezentowane zostaną w innym kraju europejskim.

Dlaczego Wrocław

Muzeum Narodowe we Wrocławiu wybrane zostało nieprzypadkowo. To najważniejsze muzeum na Dolnym Śląsku i jedno z najbardziej znaczących w kraju, posiadające niezwykle bogate zbiory, w tym zbiory sztuki średniowiecznej i współczesnej o ogólnoeuropejskiej randze. Kolekcja Santander prezentowana jest w instytucji, która jak żadna inna w Polsce predysponowana jest do współpracy z instytucjami hiszpańskimi. Tutaj bowiem znajduje się jedyny w kraju zbiór kilkudziesięciu dzieł artystów hiszpańskich z lat 50. i 60. XX wieku, tutaj w latach 1972-2002 organizowano ich wystawy, a w 2004 pokaz rzeźb i rysunków Eduardo Chillidy, tu przygotowano i z sukcesem prezentowano później w Salamance, ekspozycję śląskiego baroku (2005).

- Wystawa kolekcji Santander jest twórczą kontynuacją dotychczasowych poczynań, a równocześnie pierwszą tak wartościową prezentacją sztuki europejskiej - powiedział Mariusz Hermansdorfer, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Dla polskiego widza, pozbawionego możliwości obcowania na co dzień z arcydziełami światowymi, jest to okazja wyjątkowa.

Dyrektor Fundacji Banco Santander, Borja Baselga podkreśla wysiłek Grupy Santander i Fundacji włożony w przybliżenie sztuki polskiej widzom hiszpańskim poprzez zorganizowanie wystawy w Pałacu Królewskim w Madrycie w 2011 roku, na której przedstawiono niektóre z najwybitniejszych dzieł sztuki pochodzących z polskich kolekcji, takie jak Dama z gronostajem Leonardo da Vinci z Muzeum Narodowego w Krakowie.

- Wymiana między kolekcjami tych dwóch krajów będzie kontynuowana w ramach wystawy największych dzieł Kolekcji Santander we Wrocławiu - zapowiedział Borja Baselga.

Pięć wieków sztuki

Eksponaty pochodzą z okresu obejmującego prawie pięćset lat i przedstawione są chronologicznie od XVI wieku do 1973 roku.

- Staraliśmy się zaprezentować na wystawie różne gatunki malarstwa – obrazy religijne, portrety, prace podejmujące motywy legendarne i mitologiczne, pejzaże, bukiety kwiatów, martwe natury i dzieła reprezentujące informel - wyjaśnia José Manuel Cruz Valdovinos, kurator wystawy.

W pierwszej sali pokazane zostaną najstarsze prace, wśród nich zupełnie wyjątkowy obraz Lucasa Cranacha Starszego, "Święty Jan Chrzciciel nauczający", "Chrystus ukrzyżowany" El Greco, "Najświętsza Maria Panna jako śpiąca dziewczynka" Francisco de Zurbarána. W  sali pomyślanej jako galeria szesnasto- i siedemnastowiecznych portretów można będzie zobaczyć obrazy namalowane przez tak wybitnych malarzy jak Tintoretto, Van Dyck i Rubens. W następnych zwiedzający będą mogli prześledzić dalszy rozwój sztuki hiszpańskiej i zobaczyć przykłady malarstwa romantyków, realistów, impresjonistów i postimpresjonistów aż do różnych kierunków sztuki abstrakcyjnej. Na wystawie pokazane zostaną dwa portrety Joaquína Sorolli - jednego z najbardziej znanych malarzy hiszpańskich przełomu XIX i XX wieku. Artysta jest szczególnie ceniony za obrazy przedstawiające morze, łodzie i plażę, niekiedy klasyfikowane jako impresjonistyczne. Z bogatej twórczości Sorolli jako portrecisty pokazane zostaną dwa przykłady – portret jego ucznia Agustína Otermína z 1892 oraz najprawdopodobniej przedstawiający Hrabiego de Casal z 1899.

Ostatnia sala obejmuje malarstwo i rzeźby wielkich hiszpańskich artystów XX wieku, łącznie z dwoma najważniejszymi twórcami tego stulecia – Picassem (Popiersie rycerza III) i Miró. (Personnage).

Wystawę, zorganizowaną przez Fundację Banco Santander (Hiszpania) i Bank Zachodni WBK będzie można oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym od 12 marca do 6 czerwca.

Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku