W cyklu wideokonferencji na platformie Google Art Project, zwanych Hangoutami, zaproszeni kuratorzy, historycy sztuki i dyrektorzy najsławniejszych muzeów świata pełnią rolę przewodników, pomagających zrozumieć wybrane dzieła i zgłębić tajemnice artystów.
20 marca kuratorzy z National Gallery w Londynie: Caroline Cambell i Arnika Schmidt będę dyskutować o kobiecej nagości w sztuce na przykładzie obrazów Tycjana “Diana i Akteon” i “Diana i Kallisto” oraz dzieła Cézanne'a - “Wielkie kąpiące się”.
Oba płótna Tycjana są częścią mitologicznego cyklu renesansowego mistrza. Zainspirowały je „Metamorfozy” Owidiusza. Jeden z obrazów opowiada o Akteonie, który zaskoczył boginię Dianę i jej towarzyszki podczas kąpieli. Drugi o nimfie Kallisto, podstępnie uwiedzionej przez Jowisza. Obydwa dzieła zostały zakupione przez National Gallery w latach 2008-2012 za 100 mln funtów.
Arcydzieło Cezanne’a należy do cyklu obrazów, nad którymi artysta pracował przez ostatnie lata życia - studiów natury, poszukujących nowoczesnych środków wyrazu. Kompozycja „Wielkich kąpiących się” jest doskonale przemyślana i poddana regułom geometrycznym.
Witryna Google Project Art cieszy się popularnością wśród miłośników sztuki, bo pozwala na wirtualne zwiedzanie największych muzeów świata. Nowa propozycja ArtTalks będzie pojawiać się na niej dwa razy w miesiącu. Premierowa rozmowa odbyła się 6 marca w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Obecnie uczestniczymy w drugim spotkaniu.