Obraz „Pokaż mi Moneta” powstał w 2005 roku. Banksy odwołuje się w nim do ikonicznego przedstawienia japońskiego mostu Moneta w słynnym ogrodzie mistrza impresjonizmu w Giverny. Ale u Banks’ego  piękny staw z wodnymi liliami przypomina raczej zapuszczony kanał, zaśmiecony pustymi wózkami z supermarketu i dryfującym pomarańczowym pachołkiem drogowym. Tak wygląda protest Banksy’ego wobec lekceważenia środowiska naturalnego na skutek rozwoju konsumpcjonizmu.

Dzieło Banksy’ego pochodzi z serii „Crude Oils”, która obejmuje prace zwane przez niego „remiksami” kanonicznych dzieł sztuki. Najsławniejszy artysta street artu przekształca znane obrazy m.in. Van Gogha, Turnera, Hoppera, Warhola, dodając jakiś osobisty, często obrazoburczy akcent, np. „Słoneczniki” van Gogha zmienia na więdnące  martwe kwiaty w wazonie. A Marilyn Monroe Warhola nadaje rysy Kate Moss.

Licytacja „Show me the Monet” odbędzie się  podczas aukcji Sotheby’s „Modernités / Contemporary” w Londynie i Paryżu, transmitowanej na żywo, 21 października.

To nie pierwszy rekordowy Banksy na aukcji. Jesienią ubiegłego roku jego potężnych rozmiarów płótno „Devolved Parliament” (4mx2,5 m), przedstawiające szympansy zamiast polityków w brytyjskiej Izbie Gmin zostało sprzedane na aukcji Sotheby’s za 9,9 miliona funtów, co dotąd uznaje się za absolutny rekord aukcyjny za dzieło  tego kultowego artysty. Mimo że obraz z małpami w parlamencie powstał w 2009 roku, powszechnie uznano, że świetnie oddaje sytuację podczas parlamentarnych debat na temat brexitu.

Z kolei tryptyk „Widok Morza Śródziemnego” z 2017 roku  z leżącymi na brzegu pomarańczowymi kamizelkami ratunkowymi, należącymi do imigrantów, którzy stracili życie w czasie ucieczki do Europy, został sprzedany w tym samym domu aukcyjnym w lecie 2019 roku za 2,2 miliony funtów, Dochód z tej aukcji w całości został przeznaczony na rzecz szpitala w Betlejem.

A początek rekordowych aukcyjnych sprzedaży dała „Dziewczynka z balonikiem” w Sotheby's w Londynie w 2018 roku. Ta aukcja stała się sensacją, gdy uruchomiona w jej  trakcie niszczarka niespodziewanie częściowo pocięła na oczach publiczności obraz Banksy'ego, co wcale  nie zniechęciło jego nabywczyni. Przeciwnie anonimowa kolekcjonerka wylicytowała pracę za dwukrotnie wyższą cenę, kupując ja za ponad milion funtów i nadając jej nowy tytuł „Miłość jest w koszu”.