Wykonanie została w skali 1:1, więc ma wymiary 4,58 x8,94m. Przez trzy lata pracowało nad nią 53 twórców z Fundacji Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im. Św. Królowej Jadwigi w Częstochowie. Haft składa się z połączonych ze sobą 50 fragmentów kanwy, umieszczonych na specjalnie wykonanej konstrukcji nośnej. Tworzy go 9.5 miliona krzyżyków. Do jego wykonania wykorzystano nici w 220 kolorach.
To już drugi haftowane dzieło według Jana Matejki. Pierwsza była „Bitwa pod Grunwaldem" (o wymiarach 9,2 m x 4,05 m), która zdobyła ogromną popularność. Była eksponowana nie tylko w kraju, ale także na wystawie „Polska - Niemcy 1000 lat sąsiedztwa" w Berlinie. A następnie zdeponowano ją w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku
Oba monumentalne historyczne hafty wykonała grupa wolontariuszy pod kierunkiem Janiny Panek z Działoszyna.
Oryginał obrazu Jan Sobieski pod Wiedniem Matejki znajduje się w Muzeum Watykańskim. Artysta podarował go papieżowi Leonowi XIII z okazji 200 rocznicy odsieczy wiedeńskiej, w 1883 roku.
Obecna haftowana replika powstała na 330 rocznicę zwycięstwa. Zrealizowanie projektu wymagało komputerowego opracowania wzoru, do czego niezbędne było cyfrowe zdjęcie obrazu w dużej rozdzielczości. Pomógł je zdobyć prof. Józef Szaniawski. A potem potrzebny był jeszcze zapał i wytrwała praca wykonawców po 5 godzin dziennie .