Gender w sztuce w galerii MOCAK

Wystawa „Gender w sztuce” w krakowskim MOCAK-u podejmuje ważne kwestie społeczne i cywilizacyjne. I wbrew pozorom nie jest to propozycja wyłącznie dla wojujących feministek oraz ich zaciekłych przeciwników.

Publikacja: 23.05.2015 07:30

Piotr Wysocki, Aldona, 2006/2012 wideo, 26 min

Foto: MOCAK

Nawet jeśli tytułowe „gender" ma z założenia prowokować, to zebrane tu prace czterdziestu polskich i zagranicznych artystów, powinny budzić również głębszą refleksję. Dotykają one wielu tematów, które dotyczą zarówno rozumienia płci, jak i poszukiwania własnej tożsamości czy współczesnych strategii artystycznych.

Kto szuka w sztuce wyłącznie skandalu, skupi się zapewne na pracach tych twórców celowo używających prowokacji, np. na panoramicznych fotografiach Łodzi Kaliskiej z cyklu „Niech sczezną mężczyźni", na których nagie kobiety o ponętnych ciałach formują pracujące brygady w typowo męskich zawodach: drwali, kamieniarzy, górników (żart ten wydaje się podszyty szczyptą seksizmu). Albo na wideo Katarzyny Kozyry „Cheerleaderka", w którym autorka testuje zachowania mężczyzn, tańcząc na stole w kobiecym i męskim wcieleniu. Lub na otwierającym wystawę cyklu fotograficznym amerykańskiej artystki Judy Chicago „Proszona kolacja", który jednak niezależnie od prowokacji (talerze z stylizowanym motywem vaginy) mówi wiele o zmianie społecznej roli kobiety od prehistorii do czasów rewolucji kobiet amerykańskich.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu