Podczas czwartkowej inauguracji wręczona zostanie nagroda Grand Prix Fotofestiwalu 2015 i otwarta wystawa laureatów i finalistów tego prestiżowego konkursu. W tym roku wpłynęło na niego ponad 500 prac nadesłanych z kilkudziesięciu krajów. Nagroda główna wynosi 10 tys. zł. Ubiega się o nią 10 finalistów wyłonionych przez międzynarodowe jury. Jest wśród nich dwoje Polaków: Anna Grzelewska z projektem „Chcę być jak Julia" o dorastaniu córki autorki oraz Mateusz Sarełło z projektem „Swell" o powrotach nad Bałtyk, samotności i rozstaniu. Polacy konkurują z twórcami z Francji, Kanady, Portugalii, Szwajcarii, Rosji, Bangladeszu i Chin.
Festiwalową nowością jest dwudniowy cykl spotkań i paneli dyskusyjnych poświęconych fotografii podróżniczej: „HIT THE ROAD. Photographers travel." Cykl ten został przygotowany przez dyrektor programową Fotofestiwalu- Alison Nordstrom, niezależną kuratorkę, pisarkę i badaczka fotografii z Cambridge. W dyskusjach będą uczestniczyć wybitni fotografowie: Simon Norfolk, Carl de Keyzer, Christopher Rauschenberg oraz krytycy i specjaliści z dziedziny fotografii: W.M. Hunt, Celina Lunsford i Christina Capetillo.
Po raz drugi na Fotofestiwalu odbędzie się wystawa i aukcja fotografii kolekcjonerskej pod hasłem „Widoki. Krajobraz w polskiej fotografii.". Ich organizatorzy nawiązują do głównej części programu łódzkiego Fotofestiwalu „HIT THE ROAD: Fotografowie w drodze". Zapraszają widzów do podróży, w której można podziwiać widoki zarejestrowane w ostatnich stu latach przez wybitnych artystów - od Witkacego do współczesnych: Chrisa Niedenthala, czy Rafała Milacha.
Do wydarzeń specjalnych Fotofestiwalu należą indywidualne wystawy. Mario Macilau, 31-letni fotograf z Mozabiku, zajmuje się fotografią dokumentalną. Pokaże zdjęcia opowiadające o codziennym życiu Afrykańczyków (w części festiwalu „Discovery show", prezentującej prace młodych twórców) . Brytyjczyk Dougie Wallace wystawę zatytułowaną „Wild Life" poświęci obrazom nocnego życia w wielkich miastach. Carl De Keyzer z agencji fotograficznej Magnum w projekcie „Moments Before the Flood" opowie o swojej wędrówce wzdłuż europejskich wybrzeży, podczas których badał stan ich ochrony przed przypływami i powodziami.
Będzie można też zobaczyć wystawę studentów i absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi pt. „FLOW", która próbuje odpowiedzieć na pytania: Co oznacza być w drodze, czym jest podróż? A także projekty laureatów Leica Oskar Barnack Award: Martina Kollara i Alejandro Cegarra. Osobny pokaz podsumowuje 25 lat działalności fotograficznej „Twojego Stylu". Warto również poznać projekty rezydentów włoskiego centrum badawczego FABRICA i drugą edycję projektu DEBUTS, przybliżającą sylwetki utalentowanych debiutujących polskich fotografów. Festiwal potrwa do 7 czerwca. Odbywa się w wielu miejscach - w Art Inkubatorze, OFF Piotrkowska, Atlasie Sztuki i innych galeriach miasta.