Performerzy w sieci

Tożsamość europejska to główny temat ostatniej edycji czteroletniego projektu „Performing Europe 2020”, który w całości będzie prezentowany wirtualnie od 27 do 29 listopana na e-Scenie.

Aktualizacja: 26.11.2020 18:42 Publikacja: 26.11.2020 18:38

Performerzy w sieci

Foto: materiały prasowe

W finale tego miedzynarodowego projektu, poświeconemu tańcowi i sztukom, polscy artyści przedstawią różnorodne interaktywne działania: wideoperformans, wideochoregrafię, instalacje dźwiekową i grę performatywną.

W „Unknowning” - wideochoreografii Ramony Gabczyńskiej i Pawła Sakowicza, artyści eksplorują stan dezorientacji i rozpadu tożsamości, bo jak mówią „Wychodzić na scenę i wiedzieć, co ma się robić, to wielki komfort, ale nie żyjemy w komfortowych czasach.”

Karol Tymiński zrelizował wideoperformans „What Matters”, w którym skupia się na tworzeniu języka, wyrażającego materialny aspekt ciała człowieka.

Interaktywna instalacja dźwiękowa „Intermedia” Wojtka Blecharza zachęca widzów do stworzenia tego typu instalacji we własnych domach. Do wspólnego „muzykowania” wystarczą dwa media elektroniczne – np. laptop, tablet, czy telefon z dostępem do internetu. Źródła dźwięku o różnym charakterze – od tonów pulsujących, po rozciągnięte w czasie, rozlokowane w różnych miejscach domu, mogą sprawić, że nasza ograniczona przestrzeń życiowa nieoczekiwanie się rozszerzy.

Z kolei „Gra w performera”, prowadzona przez Tomasza Ciesielskiego, to odsłona interdyscyplinarnej gry, opartej na interakcji, refleksji, mierzeniu się z wyzwaniami. Poszerza rozumienia sztuki tańca, a zarazem pozwala skupić myśli na głębszym odczuwaniu rzeczywistości. Można ja przetrenować on-line, a potem wypróbować wersję, pozwalającą na grę samodzielną.

Wirtualny „Performing Europe”  może nam wskazać, jak dziś rozpychać w czasoprzestrzeni, poszerzać granice wyobraźni, otwierać na nowe możliwości i nowe media, opierając na kreatywności. 

Projekt realizowany przez Fundację Ciało/Umysł; współfinansowany przez program Unii Europejskiej Kreatywna Europa – apap (advancing performing arts project) oraz Urząd Miasta St. Warszawy. 

Więcej informacji można znaleźć TUTAJ. Wydarzenia dostępne są z e-wejściówkami w symbolicznej cenie.

Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne