Pokaz nosi tytuł „Asymetryczna Dama”, bo modelką wszystkich prac była jedna kobieta: Eugenia Wyszomirska, którą artysta tak właśnie nazywał. Lekkie deformacje jej wizerunku to raczej typowa dla Witkacego cecha stylu, a jego modelka była po prostu piękną kobietą.

- Poznali się przypadkowo, latem 1933 roku  na jednej z warszawskich ulic – mówi „Rzeczpospolitej” kuratorka Anna Baster. Witkacemu Eugenia Wyszomirska bardzo przypominała jego narzeczoną Jadwigę Janczewską, która w 1914 roku popełniła samobójstwo. Zapytał więc nieznajomą wprost, czy mógłby zrobić jej portret. To on ją o to poprosił, a nie ona jego. Znajomość trwała do 1939 roku. Witkacy zrobił w tym czasie prawdopodobnie około stu portretów pani Wyszomirskiej, ale przetrwało ich tylko 26.

Eugenia Wyszomirska mieszkała w Katowicach, prowadziła tam z mężem zakład fotograficzny, bywała także w Zakopanem. Po latach, w 1979 roku zdecydowała się przekazać zachowane pastele Katowicom. Dwa lat później dały one początek nowemu Muzeum Historii Katowic.

We Wrocławiu ze względów konserwatorskich oglądamy część tej kolekcji – 12 portretów Asymetrycznej Damy  i jeden autoportret Witkacego, także z lat 30.

Wyjątkowe pastele uzupełniają powiększone fotografie, przedstawiające Witkacego i jego modelkę, m.in. w Zakopanem oraz pisane do niej pocztówki. Niewiele mimo to wiemy o szczegółach ich znajomości. Asymetryczna dama pozostaje postacią tajemniczą.

Od sierpnia do października ekspozycji towarzyszy wiele dodatkowych wydarzeń, m.in. wykład prof. Janusza Deglera o kobietach w życiu Witkacego.

Wystawa „Asymetryczna Dama - Stanisław Ignacy Witkiewicz” w Galeria Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu (pl. Świętojański 1) czynna od 6 sierpnia do 30 października.

Kalendarz imprez:

19 sierpnia,  godz.18.30 - „Kultury Świata z Witkacym - Cejlon Witkacego”, spotkanie z podróżnikami Anną i Jakubem Górnickimi

16 września, godz. 18 - wykład prof. Janusza Deglera pt. „Kobiety w życiu i twórczości Witkacego” z okazji 77. rocznicy śmierci artysty

2 października, godz.14 – „Pałam chęcią rysowania Jej Asymetrji. Witkacy” - wykład Natalii Kruszyny z Muzeum Historii Katowic

8 października, godz. 19 - spektakl „Bubuja” Teatru im. Witkacego z Zakopanego

15 października, godz. 18 – weekend z Witkacym w filmach: „Pożegnanie Jesieni” i dokument „Witkacy ID”

16 października, godz. 18 – weekend z Witkacym w filmach: „Mistyfikacja” i dokument „Witkacy ID”

Ekspozycji towarzyszą również regularne projekcje krótkometrażowego filmu animowanego „Madame Tutli-Putli". w reżyserii Chrisa Lavisa i Maćka Szczerbowskiego (nominowanego w 2008 roku do Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany).

Warto też obejrzeć wystawę plenerową „Witkiewicz. Witkacy. Dwa Zakopiańskie pokolenia” (przygotowaną przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem), prezentowaną na Rynku Wrocławskim od 1 do 16 sierpnia, a następnie na placu przed Dworcem PKP we Wrocławiu - od 16 do 30 sierpnia.