Trzy wieczory na rozświetlonym dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie wypełni muzyka poważna, filmowa i jazzowa.

Z rodzimego repertuaru usłyszymy słynny II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego oraz utwory kanonicznych twórców dwudziestowiecznych, takich gigantów, jak: Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki i Krzysztof Penderecki. A także dzieła mistrzów klasyki: „Eine kleine Nachtmusik” KV 525 Wolfganga Amadeusza Mozarta z dodanymi fortepianowymi improwizacjami jazzowymi oraz VI Symfonię F-dur op. 68 „Pastoralną” Ludwiga van Beethovena.

Obok znanych wykonawców, jak co roku wystąpią też młodzi zdolni artyści: grający w Orkiestra CORda Cracovia, dyrygent Sebastian Perłowski, czy skrzypaczka Hanna Pozorska.

Festiwal zainauguruje w piątek koncert z udziałem Orkiestra CORda Cracovia, złożonej z wyróżniających się studentów i absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie. Orkiestra debiutowała w 2011 roku na koncercie „Muzyczne Arrasy” w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego i od tej pory zespół powstały z inicjatywy Grupy Twórczej Castello jest stałym uczestnikiem festiwalu na Wawelu. Koncertował już z wieloma wybitnymi artystami, jak: Kaja Danczowska, Krzysztof Penderecki, Tadeusz Strugała, czy Daniel Stabrawa.

Podczas piątkowego festiwalowego koncertu znakomity pianista, związany głównie z kręgiem muzyki jazzowej, profesor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie - Piotr Wyleżoł wykona improwizacje jazzowe, towarzyszące dziełu Mozarta. W programie znajdzie się także muzyka filmowa Wojciecha Kilara do „Smugi cienia” na motywach powieści Josepha Conrada.

W sobotę różnorodne utwory: od „Skyfall” Adele i muzyki do filmu „Pearl Harbor” Hansa Zimmera przez kompozycje Jamesa Barnesa, Johna Williamsa i Thomasa Newmana do Czesława Niemena i Marka Grechuty wykona Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza pod batutą Leszka Mieczkowskiego.

A w niedzielę na powrót do klasyki - muzyki Wieniawskiego i Beethovena zaprasza w finałowym koncercie ponownie Orkiestra CORda Cracovia pod dyrekcją Macieja Tworka.

Organizatorami festiwalu są Zamek Królewski na Wawelu i Grupa Twórcza Castello. Mecenasem wydarzenia jest TAURON.