Muzeum Złej Sztuki w USA

W USA znajduje się jedyna na świecie kolekcja nieudanych obrazów. Są tak złe, że nie do przeoczenia - pisze Paulina Wilk

Publikacja: 30.08.2011 12:06

www.museumofbadart.org

www.museumofbadart.org

Foto: materiały prasowe

Zbiory Muzeum Złej Sztuki obejmują ponad 600 koszmarnych artystycznych wytworów. Są przechowywane w piwnicach starego kina w Dedham (Massaheusets), tuż za męską toaletą. Około 30 prac jest zawsze prezentowanych dla zwiedzających, zainteresowanych bezcenną – jak podkreślają właściciele – kolekcją brzydoty. By popularyzować swoje zbiory i zachęcić ludzi do przekazywania im kolejnych kiepskich obrazów, wydali właśnie album, w którym prezentują antydzieła.

www.museumofbadart.org

Museum of Bad Art (MOBA) działa od 1993 r., gdy grupa znajomych trafiła na obraz (wyciągnięty ze śmietnika przez marszanda) „tak zły, że nie do przeoczenia" i postanowiła go pokazać publicznie. Od tamtej pory kolekcja rośnie. Każdy, kto ma wśród znajomych czy krewnych niespełnionego artystę, może – zamiast prawić mu fałszywe komplementy – zaproponować przekazanie dorobku amerykańskiemu muzeum. Oczywiście MOBA nie przyjmuje wszystkich prac – tylko najgorsze. Ich autorami są utalentowani artyści, którym zdarzyła się wpadka, lub amatorzy, którzy z trudem kontrolują pędzel. Zbiory są podzielone na różne kategorie, m.in. Portrety, Błękitni Ludzie, Złe Gusta, Tu Roztrzaskał się Symbol.

W zbiorach muzeum znalazły się wyselekcjonowane rarytasy. Na przykład kupiony na pchlim targu portret „Przerwa na kawę. Kobieta z muffinem" Wiliama Niewiarowskiego z 1978 r., przedstawiający nagą kobietę, pozującą w szpilkach z kubkiem kawy i nadgryzionym ciastkiem. Autor miał problemy z uchwyceniem właściwych proporcji – w pantofelkach filigranowej nastolatki stoi potężna kobieta o ramionach pływaczki, do tego z fryzurą Kleopatry, która zapragnęła zrobić sobie trwałą.

„Komu badminton?" to tytuł groteskowego portretu wystrojonej w wiktoriańską suknię kobiety o męskiej twarzy, z niewyjaśnionych powodów trzymającej nowoczesną rakietę do tenisa i kolorowy pióropusz. Autor nieznany. Anonimowa jest też podróbka Vermeera. „Mleczarka" została przesunięta w róg obrazu, a resztę wypełnił potężny bukiet kwiatów. Najwyraźniej autor chciał osłodzić ascetyczne życie z obrazów niderlandzkiego mistrza. „Miałam sen" to tytuł bardzo złego portretu kobiety, która padła ofiarą mody na uczesanie Susan Boyle, zwyciężczyni programu „Mam talent". Autor obrazu – niejaki D. Baker - najwyraźniej pozazdrościł Pablowi Picasso jego błękitnego okresu.

Inne koszmarne okazy przedstawiają m.in. mężczyznę pożartego przez wielkiego czerwonego kota („W kocich ustach"), wodza Azteków i półnagiego Hindusa przybijających sobie piątkę („W nowoczesnym świecie"), wyłaniającą się spod ziemi bladoróżową zjawę na tle „pożyczonego" od Van Gogha nieba („Różowa kobieta powstaje"), a także leżącą w rowie i zapłakaną Statuę Wolności, przygniataną przez ogromny mikrofon opromieniony jaskrawożółtym słońcem („Zejście z piedestału").

O Muzeum Złej Sztuki wspomina kilkadziesiąt przewodników po USA, polecających swym czytelnikom zejście z utartego szlaku. Właściciele MOBA mówią: „Jesteśmy po to, by z klasą celebrować chwile upadku artystów".

Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. uruchomił nową usługę doradztwa inwestycyjnego
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Materiał Promocyjny
Cyberprzestępczy biznes coraz bardziej profesjonalny. Jak ochronić firmę
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Materiał Promocyjny
Pogodny dzień. Wiatr we włosach. Dookoła woda po horyzont