W 1999 r. ulice Teheranu wypełnili skandujący studenci. Takiej fali protestów nie widziano tam od czasów islamskiej rewolucji. Powodem buntu było zamknięcie postępowej gazety irańskiej „Tehran-e Mosavar", która była trybuną dla studentów walczących o demokrację i wolność. W odpowiedzi policja otoczyła jeden z akademików i po kolei podpalała pokoje. Studenci zaczęli wyskakiwać z okien.
Śmiertelną podróż kilka pięter w dół zarejestrowała nikomu nieznana 18-letnia fotografka. Dzięki tej dokumentacji w tydzień zdobyła światową sławę. Jej zdjęcia opublikowały największe periodyki świata – „Neewsweek", „Le Monde", „The Time" i „National Geographic".
Już jako uznana fotografka dokumentowała wojnę w Iraku, konflikt w Libanie, protesty w Syrii i Pakistanie. Aż do 2009 r., kiedy Mahmud Ahmadineżad wygrał drugi raz z rzędu wybory prezydenckie i rozpoczął polowanie na wrogów fundamentalistycznego systemu. Władze zaczęły tropić demonstrantów i namierzały ich dzięki opublikowanym w prasie zdjęciom. Newsha nie chciała nikogo narażać.
W 30. rocznicę rewolucji islamskiej przygotowała cykl „Listen". To zdjęcia śpiewaczek wykonujących ballady. A trzeba przypomnieć, że gdy w 1979 r. fundamentaliści doszli do władzy, zakazano kobietom śpiewać solo. Newsha zaprosiła swoje bohaterki do studia i poprosiła je, by poruszając ustami, wyobraziły sobie, że śpiewają przed publicznością zgromadzoną na widowni. Trudno o bardziej symboliczny obraz rewolucji, która zawróciła Iran z demokratycznej drogi, by zamienić go w religijno-polityczną klatkę. – Tu nie chodzi o protesty czy politykę, ale o uczucia. Kiedy widzę cierpienie siostry albo sąsiada, chcę opowiedzieć historię – stwierdziła Newsha.
Oddała się portretom. W cyklu „Iran sister in chanel and chador" (2009) przedstawiła młode zbuntowane Iranki palące papierosy i przechadzające się przedmieściami Teheranu, bogaczki po operacjach plastycznych i dziewczyny ćwiczące karate (najbardziej popularny sport uprawiany przez kobiety w Iranie). Dziewięcioletnie dziewczynki w białych chustach w trakcie obrzędu Jashne Taklif, po którym stają się kobietami i muszą włożyć czador.