Od kilku edycji to właściwie nie jedna noc, ale dwa dni – 14 i 15 sierpnia - z bogatym towarzyszącym programem, który obejmuje zwiedzanie, koncerty, wystawy, wykłady.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest wielokulturowość. Będzie to więc okazja do odwiedzenia nie tylko m.in. bazylik św. Trójcy (oo. Dominikanów), Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Piasku, Archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu, oo. Franciszkanów, Paulinów na Skałce, Sanktuarium św. Jana Pawła II, czy Opactwa oo. Benedyktynów w Tyńcu, ale również Cerkwi Prawosławnej i Greckokatolickiej, Synagogi Tempel i Ewangelicko Augsburskiego Kościoła św. Marcina.
Inauguracja tegorocznej nocy sakralnej odbędzie się w piątek w klasztorze oo. Dominikanów. Towarzyszy jej zwiedzanie skarbca zakrystii i otwarcie wystawy „Historia pisana haftem" w piwnicach pod kolegium św. Jacka, prezentującej szaty liturgiczne pochodzące z warsztatów tkackich z całej Europy. W tym samym kościele obędzie się wieczorny koncert, na którym Joanna Słowińska zaśpiewa Psalmy Dawidowe w przekładzie Jana Kochanowskiego.
Inne świątynie także zapraszają na nastrojowe koncerty w pięknych wnętrzach. U Franciszkanów można posłuchać koncertu ekumenicznego Agnieszki Chrzanowskiej „Dom na skale", na którym muzyka i śpiew przeplatają się z wierszami i prozą Jana Pawła II. U Karmelitów odbędzie się koncert „Śpiewajcie mu wszystkie narody" w wykonaniu artystów Piwnicy św. Norberta.
W Sanktuarium św. Jana Pawła II zabrzmi Msza koronacyjna (C-dur) Mozarta i usłyszymy najpiękniejsze pieśni sakralne świata w wykonaniu chóru i orkiestry zespołu „Mazowsze". U oo. Redemptorystów Akademicki Chór Organum oraz Zespół Instrumentalny Ricercar przedstawi pieśni religijne różnych wyznań i narodów. W Cerkwi Prawosławnej pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny wrocławski chór Octoich da koncert muzyki cerkiewnej. A w Ewangelicko – Augsburskim Kościele św. Marcina zagra Capella Cracoviensis.