Niezwykła aukcja w Desie Unicum

Jedna z najbardziej oryginalnych kolekcji dzieł polskiej sztuki współczesnej trafi pod młotek warszawskiej Desy Unicum 22 listopada.

Aktualizacja: 17.11.2016 10:28 Publikacja: 16.11.2016 23:42

Jan Styczyński, znany i ceniony fotograf, przyjaciel artystów zgromadził prace mistrzów powojennego malarstwa wykonane na ceramicznych misach. Te okrągłe dzieła sztuki stworzyły takie znakomitości jak Tadeusz Kantor, Jan Lebenstein, Jerzy Nowosielski, Stefan Gierowski, Alfred Lenica, Kazimierz Mikulski, Jacek Sempoliński, Jan Tarasin i wielu innych. Do akcji włączyli się także Alfons Karny, Teresa Pągowska i inni.

W katalogu do wystawy Jan Styczyński pisze, że inspiracją do powstania tych prac była znakomita ceramika Pabla Picassa, którą podziwiał w warszawskim Muzeum Narodowym. - Tylko Tadeusza Brzozowskiego, Tadeusza Kantora, Zbigniewa Makowskiego i Jerzego Nowosielskiego prosiłem o podjęcie pewnych tematów, które urzekły mnie w ich twórczości. – pisał Styczyński. - Pozostałych twórców o nic nie prosiłem, zdając się na ich talent i inwencję. W kolekcji przeważają  – poza pewnymi wyjątkami – misy stworzone w latach 1973-1977. Ma to ten plus, że eksponowany jest pięcioletni okres naszej twórczości. Jest to oczywiście pewne uproszczenie sprawy, bo cały dorobek tego pięciolecia jest olbrzymi. W mojej kolekcji jest jakby synteza tego okresu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem