Awangarda oklejona taśmą

Edward Krasiński to twórca, którego znakiem rozpoznawczym stała się niebieska taśma.

Publikacja: 18.09.2017 08:00

Awangarda oklejona taśmą

Foto: Culture.pl

Był przedstawicielem powojennej awangardy, jednym z członków – założycieli legendarnej Galerii Foksal w Warszawie. Dyrygował falami w słynnym performansie Tadeusza Kantora w 1967 roku. Dwa lata później zaczął posługiwać się niebieską linią – taśmą scotch, która do dziś wiąże się z nim nierozerwalnie.

Naklejał ją zawsze na wysokości 130 centymetrów. – Spekulując, jaki był powód wyboru tej odległości od ziemi, przypominano, że na tej właśnie wysokości naklejane były białe pasy na milicyjnych samochodach, a kolor może oznaczać arystokratyczne pochodzenie artysty, ewentualnie też być kolorem odstraszającym owady – opowiada Agnieszka Pindera, prezentując pracę Edwarda Krasińskiego „Atelier artysty”, znajdującą się w kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi. Zwraca też uwagę na jej osobliwości – jak choćby sadzone jajko umieszczone na taborecie.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu