O wdrożeniu dyrektywy o prawie autorskim na wspólnym rynku cyfrowym (dalej: dyrektywa 2019/790) dyskutuje się w Polsce już od kilku lat. Ostatnio szczególnie intensywnie o implementacji przepisów traktujących o słusznym wynagrodzeniu dla twórców i artystów wykonawców w umowach o eksploatację utworów i przedmiotów praw pokrewnych. Stały się one przedmiotem sporów na forum publicznym – przede wszystkim w kontekście rozmów o potrzebie wprowadzenia prawa do wynagrodzenia dla współtwórców i artystów wykonawców utworów audiowizualnych za korzystanie za pośrednictwem serwisów VOD czy SVOD,potocznie tzw. tantiem za streaming.