Marek Balicki: Reforma w trzech aktach

Nowoczesny system pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi wymaga uregulowania na poziomie ustawy. Konieczna jest także nowa ustawa o zawodzie psychologa. Kolejnym potrzebnym aktem jest ustawa regulująca kwestie psychoterapii – mówi Marek Balicki.

Publikacja: 10.04.2024 04:30

Marek Balicki

Marek Balicki

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Ministerstwo Zdrowia przejęło nadzór i kontrolę nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego. W związku z tym likwidowane ma być Biuro Pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego, którego szefem był pan do 2021 r. Jakie ma pan obawy z tym związane?

Przez ostatnie dwa lata nie było posiedzeń Rady ds. Zdrowia Psychicznego, która jest ustawowym organem działającym przy ministrze zdrowia. Najbliższe spotkanie zostało zwołane na koniec marca, a jednym z jego punktów ma być informacja o sposobie działania ministerstwa po likwidacji Biura ds. Pilotażu. Moim zdaniem w zaistniałej sytuacji konieczne jest pilne utworzenie krajowego ośrodka ds. ochrony zdrowia psychicznego. Postulat ten jest zresztą zawarty w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego. Ministerstwo nie ma wyspecjalizowanej agendy zajmującej się sprawami z tego obszaru w różnych aspektach zdrowia publicznego, czyli promocją zdrowia psychicznego i profilaktyką, organizacją i zasadami finansowania systemu, monitorowaniem jakości i dostępności usług, a przede wszystkim koordynacją Programu. Pragmatyka funkcjonowania urzędu ministerstwa nie pozwala na właściwe wykonanie tych zadań. Potrzebne jest więc utworzenie jednostki o charakterze krajowym, tak jak w większości krajów rozwiniętych. Do czasu reformy w 1999 r. taką funkcję pełnił Instytut Psychiatrii i Neurologii. Z czasem jednak, poza działalnością stricte naukową, stał się jedną z placówek opieki zdrowotnej walczących o kontrakt z NFZ, a sprawy funkcjonowania systemu zeszły na margines.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Łukasz Guza: Kubeł zimnej wody
Rzecz o prawie
Jarosław Gwizdak: A takim był dobrym sędzią…
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Moda na retro
Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Sędziowie z klapkami na oczach
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Nie da się oszukać kasy samoobsługowej
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?