Anna Nowacka-Isaksson: Nepotyzm w szwedzkiej policji

Wciąż nie wiadomo, czy rekrutacja na stanowisko szefa wywiadu była stronnicza.

Publikacja: 20.12.2022 02:00

Anna Nowacka-Isaksson: Nepotyzm w szwedzkiej policji

Foto: Stock Adobe

Odsłon afery jest wiele. Chodzi m.in. o decyzję o tymczasowym zwolnieniu szefa policji regionu Sztokholm i Gotlandii oraz zastępcy szefa Krajowej Policji Matsa Löfvinga. Löfving „z powodu uwagi skierowanej na niego w ostatnich czasach i postępowania, które wszczął prokurator ze Specjalnej Izby Prokuratorskiej, a dotyczącego poważnego uchybienia zawodowego”, otrzyma inne obowiązki, dopóki trwa dochodzenie.

To sprawa sprzed lat. Odnosi się do zatrudnienia przez Matsa Löfvinga, Lindy Staaf na stanowisku szefowej wywiadu w narodowym oddziale operacyjnym w 2015 r. Löfving stał wówczas na czele tej jednostki. Sprawie o podejrzenie o stronniczość przy rekrutacji na szefa wywiadu postanowił przyjrzeć się na początku tego roku zastępca prokuratora naczelnego Bengt Åsbäck ze Specjalnej Izby Prokuratorskiej zajmującej się rozpatrywaniem podejrzeń dotyczących przestępstw policji, prokuratorów, sędziów, posłów itp. Zweryfikowany miał być sposób, w jaki Linda Staaf otrzymałą funkcję szefa w narodowym oddziale operacyjnym i czy łączyła ją prywatna relacja z Löfvingiem, szefem organizacji. Löfving i Staaf mieli w pewnym okresie być parą, choć tę znajomość Staaf określała jako „prywatną, ale powierzchowną”.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Rejenci na pomoc małżonkom
Rzecz o prawie
Michał Zacharski: Kto osądzi prokuratora? Kto osądzi sędziego?
Rzecz o prawie
Robert Damski: Alimenty, czyli jak poprawić sytuację dzieci?
Rzecz o prawie
Sewerynik: Stary Testament określał wymagania dla kandydata na urząd sędziowski
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Rzecz o prawie
Gwizdak: Nadszedł już czas specjalizacji prawników, nie można znać się na wszystkim
Rzecz o prawie
Błaszczyk, Zientara: Potrzebna prawdziwa reforma prawa łowieckiego