Mateusz Piątkowski: Reparacje: zaniedbania i trudna przeszłość

Nie uważam sprawy reparacji od Niemiec za zamkniętą, mimo że droga sądowa może być utrudniona czy wręcz niemożliwa. Rozmawiać zawsze można, choćby w celu pobudzenia sumień – ocenia dr Mateusz Piątkowski, Katedra Prawa Międzynarodowego Uniwersytetu Łódzkiego.

Publikacja: 13.09.2022 11:17

Mateusz Piątkowski: Reparacje: zaniedbania i trudna przeszłość

Foto: Adobe Stock

Czy raport o stratach Polski i jej obywateli podczas drugiej wojny światowej z rąk niemieckich i zapowiedź wystąpienia do Niemiec o reparacje to nowa jakość w tym raczej rzadko poruszanym temacie?

Myślę, że raport odbił się szerokim echem na całym świecie. Przypomniał tragiczną historię Polski, ofiary i zniszczenia, jakie niosła niemiecka agresja z września 1939 r., i okupację. To ważny element, bo myślę, że reparacje to nie tylko kwestia pieniężna, lecz i pamięć o roli Polski w drugiej wojnie światowej. Dokument ten jest z pewnością cennym narzędziem w tej mierze, ponieważ uświadamia skutki wojny również w kontekście powojennym: załamanej demografii, zatrzymania rozwoju państwa na dekady.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rzecz o prawie
Zofia Brzezińska: Konstytucja przez wielkie „K”
Rzecz o prawie
Łukasz Guza: Jest projekt, czemu tak późno
Rzecz o prawie
Marek Celej: Zmiany w delegacjach sędziowskich są konieczne
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Tylko sprawiedliwość
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Brakuje zjazdowych emocji
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne