Szpital Powiatowy w Radomsku po raz drugi z rzędu tryumfuje w zestawieniu „Liderzy zarządzania. Najlepiej zarządzane szpitale publiczne według BFF Banking Group" w kategorii szpitali z kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia powyżej 89 mln zł, Powiatowy Zespół Szpitali w Oleśnicy wysuwa się na pierwszą pozycję wśród placówek z kontraktem od 39 do 89 mln zł, a Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej (SPOZ) w Szczebrzeszynie jest najlepszą placówka z umową na mniej niż 39 mln zł.

Czytaj także: "Liderzy zarządzania szpitalami publicznymi" - ranking

Jedyna taka lista

Na rynku szpitali publicznych o danych finansowych mówi się mało lub prawie wcale. BFF Banking Group zbiera je od lat i publikuje w postaci zestawienia, które daje ogląd sytuacji nie tylko zarządzającym placówkami, ale też decydentom. Jak w latach poprzednich, analitycy wzięli pod uwagę efektywność aktywów, rentowność sprzedaży oraz dynamikę kontraktu z NFZ. W tym roku wzrosła wartość widełek w poszczególnych kategoriach – najwyższy kontrakt liczony jest powyżej 89 mln zł (przed rokiem 69 mln zł), średni to przedział od 39 do 89 mln zł (przed rokiem 29–89 mln zł), a najniższy – mniej niż 39 mln zł (rok temu 29 mln zł).

Jedno się nie zmieniło – to przed placówkami z najniższym kontraktem stoją najwyższe wyzwania zarówno w czasach przed pandemią, których dotyczy nasze zestawienie, jak i obecnie, gdy rzeczywistością nie tylko systemu ochrony zdrowia, ale też całego świata zachwiała pandemia Covid-19.

Zdaniem ekspertów zarządzanie szpitalami w czasie pandemii stanowi nie lada wyzwanie zarówno logistyczne, jak i organizacyjne. Już w marcu dyrekcje placówek stanęły przed koniecznością opracowania procedur postępowania na podstawie zaleceń konsultantów wojewódzkich i krajowych. Ścieżki postępowania zależne były od profilu placówki, jej możliwości kadrowych, możliwości testowania na koronawirusa czy infrastruktury.

Trudne czasy wirusa

Uczestnicy debaty „Zarządzanie szpitalem w czasie Covid-19", zorganizowanej w ramach październikowego kongresu „Hospital & Healthcare Management", zgodzili się, że jednym z największych wyzwań dla placówek ochrony zdrowia w czasie pandemii jest zapewnienie bezpieczeństwa epidemiologicznego. Ich zdaniem filarami pomagającymi zachować reżim sanitarny są szczelny triaż, sprawna diagnostyka oraz dostosowanie działań do zmieniającej się sytuacji epidemicznej, w którą muszą być włączeni wszyscy pracownicy.

To dzięki trzymaniu się zasad bezpieczeństwa epidemicznego udało się, zdaniem panelistów, przywrócić pracę szpitali po wiosennym lockdownie i przywrócić zabiegi planowe. Nie na długo. Jesienią, w związku z drugą falą pandemii, wiele lecznic musiało na nowo wstrzymywać planówki, a część z nich decyzją wojewodów została przekształcona w szpitale covidowe. W innych w zakaźne przekształcono wiele oddziałów, również zabiegowych.

Podczas gdy zabiegi są wstrzymywane i maleje liczba miejsc na oddziałach covidowych, wciąż przybywa pacjentów zgłaszających się do szpitalnych oddziałów ratunkowych i izb przyjęć. Lekarze przyznają, że wiele przypadków można by wyleczyć, gdyby chorzy odpowiednio wcześniej trafili do poradni podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalistycznej. Niestety – zamknięcie placówek spowodowane lockdownem, a także przejście na konsultacje zdalne spowodowało, że wiele osób jest niedodiagnozowanych i niedoleczonych, a do lekarza trafiają, gdy jest już za późno i pozostaje tylko zabieg operacyjny.

Nic dziwnego, że laureaci naszego zestawienia dokładają wszelkich starań, by rozwijać diagnostykę i mimo trudnych warunków nie wstrzymywać planowych przyjęć i badań obrazowych.

W tym roku zauważalny jest silny trend inwestowania w cyfryzację – zarówno dotyczącą sprzętu do obsługi rejestracji czy dokumentacji medycznej, jak i szkolenia personelu.

Wiara w zespół

Szefowie zwycięskich placówek za sukces poczytują sobie doprowadzenie do sytuacji, w której szpital nie ma już zobowiązań wymagalnych. Wielu z nich może się pochwalić spektakularną redukcją zadłużenia. Ten stan chcieliby utrzymać także dzisiaj, kiedy pandemia stawia pod znakiem zapytania realizację kontraktu.

Nasi zwycięzcy są zgodni – dobry wynik udało im się uzyskać dzięki zaangażowaniu personelu: – W Radomsku jest wspaniała załoga, doskonale rozumiejąca grę zespołową, mająca świadomość, że albo wygramy jako zespół, albo przegramy jako jednostki, każdy z osobna – chwali się Piotr Kagankiewicz, dyrektor lecznicy, która wygrała wśród szpitali z najwyższym kontraktem.