Aż 50 spośród 100 laureatów tegorocznego rankingu Najlepszych Małych i Średnich Miejsc Pracy w Europie, który przygotowuje Great Place to Work, stanowią firmy IT. Przedstawiciel tej branży, brytyjska spółka informatyczna Talos360, otwiera tegoroczne zestawienie, gdzie w pierwszej trójce znalazły się jeszcze: cypryjski fintech Ecommbx i niemiecki dostawca usług dla biznesu, CPC Unternehmensmanagement.
Wśród 100 najlepszych w Europie miejsc pracy w sektorze MŚP są też trzy firmy z Polski. Najwyższe ósme miejsce zajęła świadcząca usługi profesjonalne spółka Tradedoubler, która w tegorocznej polskiej edycji Great Place to Work wygrała w kategorii poniżej 100 zatrudnionych. Z kolei na 46. miejscu znalazła się informatyczna Intellias Poland, a na 79. spółka farmaceutyczna Egis Polska, która w krajowym konkursie była na trzeciej pozycji wśród firm zatrudniających 100–500 pracowników.
Pracownicy stawiają swoim firmom coraz większe wymagania
Jak zwraca uwagę Maria Zakrzewski, prezeska Great Place To Work Polska, tegoroczny ranking potwierdza, że pracownicy stawiają swoim firmom coraz większe wymagania. – Transparentność, uczciwość, odpowiedzialność, szacunek to uniwersalne wartości etyczne, które pracownicy potrafią docenić i odwzajemnić się lojalnością i zaangażowaniem – podkreśla Maria Zakrzewski, zaznaczając też, że w 55 firmach tworzących tegoroczną listę Najlepszych Miejsc Pracy w Polsce, aż 89 proc. badanych pracowników twierdzi, że menedżerowie zwracają uwagę na ich ludzkie potrzeby. Taka sama grupa badanych uważa też, że pracują w świetnych firmach.
Czytaj więcej
Rosnący popyt firm na usługi wolnych strzelców jest głównym motorem rosnącej grupy niezależnych specjalistów, których do takiej kariery kusi m.in. możliwość zdalnej pracy.
Znacznie gorzej oceniają swoich pracodawców osoby zatrudnione w „typowych” firmach, które objęto porównawczym badaniem. Tutaj polscy pracodawcy wypadli sporo poniżej europejskiej średniej. Tylko 36 proc. pracowników nad Wisłą uważa, że ich firma ma pozytywny wpływ na dobrostan ludzi, podczas gdy w całej Europie sądzi tak co drugi z badanych.