O 18,5 proc. zwiększyła się liczba pracujących w sektorze gospodarki w ciągu dziewięciu ostatnich lat, a liczba wszystkich pracujących nieznacznie mniej – o 18 proc. W tym samym czasie liczba osób samozatrudnionych wzrosła o 26 proc. Tak wynika z porównania danych o tym, ile osób opłaca składki do ZUS tylko za siebie z informacjami GUS na temat zatrudnienia.
Ekonomiści uważają, że jest kilka przyczyn tego zjawiska. Ich zdaniem w najbliższych latach tendencja może się odwrócić. Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole stawia hipotezę, że dotychczasowa tendencja może wynikać z przywrócenia poprzedniego wieku emerytalnego: - Jakaś część osób pracowałaby dalej, gdyby wiek emerytalny był późniejszy. Obecnie zwalniają się, zakładają działalność gospodarczą i pobierają świadczenie – dodaje ekonomista.
Z danych ZUS wynika, że o ponad 550 tys. różni się liczba samozatrudnionych, którzy opłacają tylko składki zdrowotne pomiędzy tymi, którzy opłacają dodatkowo składki emerytalno – rentowe. Są to przede wszystkim emeryci, renciści (w tym osoby posiadające rentę rodzinną), mogą być także pracownicy, którzy dodatkowo prowadzą działalność gospodarczą.
Czytaj więcej
Choć w marcu ofert pracy było mniej niż przed rokiem, to od kilku miesięcy stopniowo ich przybywa. Ponownie rośnie też liczba obiecywanych w ogłoszeniach benefitów. Ale i wymagań.
- Na pewno spora część są to osoby, które są emerytami – przyznaje Tomasz Lasocki, prawnik i wykładowca z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących ubezpieczeń społecznych. Jego zdaniem nawet po zeszłorocznych zmianach podatkowych i dotyczących sposobu płacenia składki zdrowotnej dla części osób połączenie: świadczenie i samozatrudnienie jest atrakcyjne finansowo: - W najlepszej, bo najbardziej przewidywalnej sytuacji są ci, którzy nie powinni być samozatrudnieni, czyli osoby, które albo współpracują z jedną firmą, albo umieją przewidzieć swoje przychody. Im na początku roku najłatwiej określić, jaka forma podatków i płacenia danin będzie dla nich najbardziej korzystna. Inni mogą mieć dylemat.