Specjaliści IT będą korzystać na cyfryzacji biznesu

Pomimo zwolnień w spółkach technologicznych rynek pracy w IT wspierają inwestycje firm, w tym globalnych korporacji, z innych branż. Większość z nich zwiększy nakłady na nowe technologie.

Publikacja: 05.12.2022 03:00

Specjaliści IT będą korzystać na cyfryzacji biznesu

Foto: Adobe Stock

Niezależnie od wyzwań makroekonomicznych i prognozowanej przez część ekonomistów recesji tylko 4 proc. korporacji na świecie zamierza w 2023 r. ograniczyć wydatki na cyfrową transformację. Znacznie większa grupa, bo 60 proc. planuje ich wzrost, wynika z najnowszego raportu globalnej firmy doradczej Boston Consulting Group (BCG).

Raport „Mind the tech gap” jest wynikiem badania prawie 2700 menedżerów odpowiedzialnych za cyfrową przebudowę dużych firm z 13 państw. Zapowiadany przez większość z nich wzrost nakładów na nowe technologie (36 proc. planuje je utrzymać na poziomie z tego roku) wynika z ambitnych planów związanych z cyfryzacją. Aż 94 proc. firm liczy, że przyniesie ona znaczące i szybkie efekty biznesowe, wspierając transformację modelu biznesowego i zrównoważony rozwój firm.

Również październikowa prognoza firmy badawczej Gartner Research zwraca uwagę na wzrostowy trend w wydatkach na produkty i usługi IT w biznesie. W 2023 r. te nakłady mają wzrosnąć o 5,1 proc., do 4,6 bln dol. Według Gartnera firmy będą starały się wykorzystać nowe technologie do ograniczenia długoterminowych wydatków. Autorzy raportu zwracają też uwagę, że IT jest coraz częściej traktowane nie jako centrum kosztów, lecz jako sposób na bardziej oszczędne prowadzenie biznesu.

Stąd też większość z przyszłorocznego wzrostu inwestycji w IT przypadnie na rozwój oprogramowania (nakłady na ten cel zwiększą się o 11,3 proc., do 879 mln dol.) oraz na rozwój usług IT (wzrost o 7,9 proc., do 1,35 bln dol.). To zaś oznacza, że perspektywy pracy dla specjalistów IT są co najmniej stabilne, niezależnie od nagłaśnianej w mediach fali cięć zatrudnienia w znanych spółkach technologicznych.

Według najnowszych danych amerykańskiego portalu Trueup, który latem ubiegłego roku uruchomił licznik zwolnień w branży technologicznej w USA, ta fala cięć nie słabnie. Podczas gdy w pierwszej połowie tego roku ogłoszono 320 przypadków zwolnień w znanych spółkach, w tym w start-upach technologicznych, na początku grudnia liczba ogłoszonych zwolnień przekraczała już 1,3 tys., obejmując prawie 212 tys. osób. Wśród tych największych są cięcia ogłoszone przez spółkę Meta, właściciela Facebooka i Instagrama, która zamierza zwolnić 11 tys., czyli ok. 13 proc. pracowników.

Czytaj więcej

Ilu specjalistów IT brakuje w Polsce? Są dokładne dane

Jednak według nieoficjalnych informacji portalu Computerworld jeszcze większą skalę będą miały cięcia kadrowe w Amazonie, który po wybuchu pandemii niemal dwukrotnie zwiększył zatrudnienie. Gigant e-commerce i cloud computing w połowie listopada zapowiedział ograniczenie zatrudnienia o ok. 10 tys. osób (m.in. z działów korporacyjnych, sprzedaży i HR). Jednak już kilka tygodni później, na początku grudnia, Amazon dwukrotnie zwiększył skalę planowanych cięć. Teraz mają one objąć 20 tys. osób – także w centrach logistyki, działach technologicznych i wśród menedżerów. Część z nich, w tym specjaliści z działów technologicznych, może liczyć na oferty z innych branż.

Jak wynika z badania BCG, na wybór ofert nie będą narzekać szczególnie trzy grupy specjalistów, które wskazano jako najbardziej deficytowe; eksperci od zaawansowanych technologii, inżynierowie oprogramowania i data scientists. Największego zapotrzebowania można się spodziewać w przypadku specjalistów z doświadczeniem w trzech technologiach, które uczestnicy badania BCG wskazywali jako kluczowe w transformacji cyfrowej; w zaawansowanej sztucznej inteligencji (AI), blockchain i internecie rzeczy. Doświadczeni eksperci będą poszukiwani tym bardziej, że – jak wynika z danych BCG – aż 70 proc. projektów cyfrowej transformacji nie przynosi oczekiwanych efektów, a część ma w dodatku negatywne konsekwencje.

Z pomocą chce tu przyjść BCG, która w minionym tygodniu ogłosiła start swojej nowej globalnej jednostki technologicznej – BCG X. Firma skupiła w niej prawie 3 tys. ekspertów od nowych technologii, w tym inżynierów oprogramowania i data scientists, którzy wspólnie z biznesowymi konsultantami BCG będą wspierać firmy w przyspieszeniu cyfrowej transformacji, w tym w tworzeniu skutecznych projektów, rozwiązań AI i zaawansowanej analityki technologicznej. Jeden z ośrodków BCG X zlokalizowano w warszawskim biurze firmy.

Rynek pracy
Pod presją kosztów prezesi zmienią biznes
Rynek pracy
Konkurencyjny rynek sprzyja doświadczonym freelancerom
Rynek pracy
Pracę zmieniamy bardzo ostrożnie. Polacy najbardziej lojalni w Europie
Rynek pracy
Nielubiany przez szefów benefit zostanie w firmach na stałe
Rynek pracy
Częściej uciekamy na zwolnienia. Są dwa podstawowe powody