Ponad 300 młodych Polaków miało już okazję uczestniczyć w EmpowerPL, programie mentoringowym, który łączy polskich studentów najlepszych europejskich uczelni (mentees) z mentorami, którymi są prezesi czołowych polskich firm, założyciele rozwojowych start-upów, a także liderzy z sektora NGO.

W miniony piątek odbyło się uroczyste zakończenie tegorocznej, piątej już edycji EmpowerPL, który organizuje firma doradztwa strategicznego, Boston Consulting Group (BCG) we współpracy z Federacją Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii. W tegorocznej edycji programu uczestniczyło 60 młodych ludzi, którzy wyróżniają się nie tylko osiągnięciami w nauce, ale także aktywnością społeczną i postawami liderskimi. We wzmocnieniu tych postaw wspierała ich półroczna współpraca z liderami polskiego biznesu, którzy często podkreślają, że jest to współpraca korzystna dla obu stron. Przyznają, że sami również wiele się uczą od swoich młodych mentees, bo ambicje, a także osiągnięcia niektórych studentów, robią wrażenie nawet na doświadczonych menedżerach.

Wsparcie lidera

O tej cennej dla obu stron współpracy mówili liderzy biznesu, którzy podczas piątkowego spotkania dyskutowali o tym, czy mentoring może dzisiaj pomóc w przyszłym budowaniu lepszej Ukrainy.

– Jestem przekonana, że relacja mentora z mentee nie jest jednostronną nauką; to relacja win-win, bo nawzajem się od siebie uczymy – zaznaczała Jolanta Karny, była prezes Aviva w Polsce i mentorka w EmpowerPL. Jak podkreślał Przemysław Gdański, prezes Paribas Bank Polska i stały uczestnik programu, rola mentora jest moralnym obowiązkiem każdego doświadczonego lidera.

– Musimy pomagać wam uniknąć tych błędów, które sami popełniliśmy – mówił Gdański, zwracając się do młodych ludzi – mentees z piątej edycji EmpowerPL. Zaznaczając, że ma nadzieję uczestniczyć w programie również w przyszłym roku, a także w kolejnych latach. Tym bardziej że dostrzega potrzebę takiego wsparcia ze strony doświadczonych liderów w obecnej, bardzo niepewnej sytuacji, gdy wielu młodym ludziom jest dużo trudniej dokonać wyboru kariery niż ich starszym kolegom.

Jeszcze trudniej jest o to młodym Ukraińcom, szczególnie tym, którym wojna przerwała ścieżkę edukacyjną – zwracał uwagę Marek Lusztyn, wiceprezes mBanku i profesor SGH, dodając, że uchodźcy z Ukrainy mają problemy z kontynuacją rozpoczętych tam studiów.

Ścieżka ukraińska

Wladyslaw Raszkowan, reprezentujący Ukrainę dyrektor w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW), zaznaczał, że choć jego kraj zawsze był częścią Europy, to Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną do Polski i innych krajów Unii, mają teraz szansę lepiej poznać europejskie wartości i zasady. – Polska zawsze była wzorem dla Ukrainy. Pomóżcie jej więc stać się jeszcze bardziej europejskim krajem, pokazując europejskie wartości – podkreślał Raszkowan.

Dobrą okazją do poznania europejskich zasad, w tym zasad prowadzenia biznesu, może być dla ukraińskich studentów przyszłoroczna szósta edycja programu EmpowerPL, która poszerzy się o nową, piątą już ścieżkę: EmpowerPL + UA, czyli mentoring dla studentów ukraińskich. Organizatorzy planują więc zwiększyć liczbę uczestników programu do ok. 80–100 osób. Rekrutacja rozpocznie się w październiku. Jak zapewnia Franciszek Hutten-Czapski, zainteresowanie programem ze strony potencjalnych mentorów jest ogromne.

Kto może zostać mentorem w EmpowerPL? – Zależy nam na wybitnych osobach, które mogą zainspirować młodych ludzi, a także pomóc im w podejmowaniu trudnych decyzji życiowych – wyjaśnia Hutten Czapski. Dodaje, że chodzi o osoby, które mają ciekawe doświadczenie zawodowe i życiowe – w tym osiągnięcia w budowaniu wielkich organizacji, w tworzeniu wielkich innowacji – i które podejmowały odważne decyzje mające wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny kraju.