Rekrutacyjny zapał, który było widać w planach polskich firm na II kwartał, teraz w ich deklaracjach na kolejne trzy miesiące, nieco osłabł. Trzy czwarte firm na pytanie o plany dotyczące zatrudnienia w III kwartale odpowiada „bez zmian". Odsetek tych, które na kolejne trzy miesiące przewidują wzrost liczby pracowników wynosi 14 proc., a więc o 4 pkt proc. mniej niż rok wcześniej – wynika z najnowszego badania agencji zatrudnienia ManpowerGroup, które objęło 750 firm z całej Polski.
Kryzysu nie widać
Wprawdzie pracodawcy chcący powiększać załogę wciąż mają przewagę nad tymi, którzy zamierzają ograniczać zatrudnienie, lecz ta przewaga jest teraz najmniejsza od dwóch lat. Wynosi 9 pkt proc. (po korekcie sezonowej 6 pkt proc.), a w dwóch sektorach (finansach i energetyce), planów redukcji liczby pracowników jest nawet więcej niż deklaracji jej wzrostu
Ekonomiści i eksperci uspokajają jednak, że nie ma powodów do obaw przed pogorszeniem koniunktury na rynku pracy, tym bardziej że gospodarka rośnie, a nastroje firm też są dużo lepsze niż np. przed rokiem. – Spowolnienie na progu jesieni nie powinno mieć wpływu na ogólny obraz rynku pracy, gdzie w większości sektorów obserwujemy stały popyt na pracowników. Obecną sytuację można nazwać ostrożnie optymistyczną, a po spodziewanym spowolnieniu we wrześniu możemy spodziewać się poprawy klimatu – twierdzi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.
Systematycznie maleje też bezrobocie, które według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w maju br. spadło o 0,2 pkt proc. do 7,5 proc. (Było najniższe od 26 lat). Z drugiej strony rośnie też nadal liczba ofert pracy. Najnowszy Barometr Ofert Pracy (BOP) – wskazujący na zmiany liczby ofert publikowanych w internecie wzrósł w maju o 2,6 pkt w skali miesiąca i wyniósł 225,1 pkt – podało w poniedziałek Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).
– Mamy w gospodarce dobrą koniunkturę i sezonowe ożywienie – twierdzi Robert Pater, kierownik Katedry Ekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i współautor raportu. Według niego, w tym roku co miesiąc jest do wyboru w Internecie ok. 160 tys. ofert pracy, o 4 proc. więcej niż rok wcześniej.