Singapur, Norwegia i Nowa Zelandia- to w tych krajach zagranicznym specjalistom żyje się i pracuje najlepiej spośród wszystkich 46 ocenianych w tym roku państw.

Co prawda najlepsze warunki finansowe oferuje Katar, najciekawsze możliwości pracy , w tym kariery dla cudzoziemskich specjalistów ma Norwegia a liderem stabilności ekonomicznej i politycznej jest Szwajcaria (do 2014 r była liderem całego rankingu), lecz w łącznym zestawieniu wygrywa od trzech lat Singapur. Jest ceniony – poza stabilnością – m.in. za wysoki standard życia, dobre zarobki oraz wysoki poziom edukacji i opieki zdrowotnej.

Polska, która w tym roku znalazła się po raz drugi w zestawieniu HSBC spadła na 28 miejsce z 25.przed rokiem, chociaż w niektórych kategoriach wypadamy całkiem nieźle. Uplasowaliśmy się między USA i Japonią a spośród państw regionu wyprzedzają nas tylko Czechy, które jednak odnotowały w tym roku większy spadek w Expat Explorer, bo z z 4. na 12 miejsce.

Jak wynika z zestawienia, Polska wypada dobrze zwłaszcza pod względem jakości pracy i perspektyw kariery oraz warunków mieszkaniowych (mamy konkurencyjne koszty wynajmu mieszkań). Tych kategoriach sklasyfikowano nasz kraj na 13. Miejscu. Jeszcze lepiej ( na 12. Miejscu) Polska wypadła pod względem jakości edukacji i opieki nad dziećmi.

- Osłabienie pozycji Polski w rankingu najlepszych miejsc do życia i pracy dla ekspatów jest bardzo niewielkie. Trudno na podstawie niewielkiego spadku i danych jedynie z dwóch lat wyrokować, co mogło o tym zadecydować. Z doświadczeń naszych pracowników innych narodowości i z naszych interakcji z obcokrajowcami zatrudnionymi w innych firmach wyłania się pozytywny obraz Polski- podkreśla w komentarzu dla „Rzeczpospolitej" Mateusz Perdek, dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Ludzkimi w krakowskim HSBC Service Delivery (centrum usług wspólnych Banku HSBC), który obserwuje coraz większe zainteresowanie zagranicznych specjalistów pracą w Polsce, gdzie gospodarka się rozwija, a rynek pracy oferuje ciekawe możliwości rozwoju.

Jak zaznacza, pracujący w Polsce ekspaci, zarówno ci, którzy otrzymali propozycję pracy w Polsce od swoich międzynarodowych pracodawców, jak i ci, którzy samodzielnie znaleźli pracę w Polsce, cały czas dobrze oceniają warunki życia w naszym kraju. Szczególnie osoby, które nie mieli wcześniej doświadczeń z Polską, są pozytywnie zaskoczone warunkami życia i pracy w naszym kraju, bo swoje opinie często opierali niepopartych faktami założeniach lub stereotypach.