Reklama
Rozwiń

Wspólna polityka rolna UE szuka oszczędności

Płatności bezpośrednie zostaną, ale prawdopodobnie zmniejszą się o 7 procent.

Aktualizacja: 05.03.2018 20:17 Publikacja: 05.03.2018 20:00

Wspólna polityka rolna UE szuka oszczędności

Foto: Pexels

Wysokość nowego budżetu Unii Europejskiej poznamy na początku maja, a budżety poszczególnych polityk, w tym rolnictwa, prawdopodobnie 29 maja – poinformował w poniedziałek w Warszawie Jerzy Plewa, dyrektor generalny w dyrekcji ds. rolnictwa Komisji Europejskiej. Brał udział w debacie na temat przyszłego kształtu wspólnej polityki rolnej (WPR), zorganizowanej przez redakcję Euractiv i Parlament Europejski.

Dyskusję o rolnictwie zdominował brexit, ponieważ zostawi on w budżecie unijnym wyrwę w wysokości 12 mld euro, a to zmusza do cięć budżetowych. Jedno już dziś wiadomo: – W nowej WPR na pewno będą dopłaty bezpośrednie – mówi „Rzeczpospolitej" europoseł Czesław Siekierski, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Reforma ma rozwiązać problem nieprawidłowości w podziale środków, według badań Komisji Europejskiej 80 proc. dopłat trafia do 20 proc. największych rolników. Siekierski wyjaśnia, że dopłaty mogą być niższe i maleć wraz ze wzrostem powierzchni gospodarstwa rolnego.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Rolnictwo
Wojna i susza uderzają w rosyjskie rolnictwo. Gwałtowny spadek eksportu zboża
Rolnictwo
Tradycyjny polski kotlet schabowy coraz częściej duński
Rolnictwo
Nasza prezydencja pokazała stabilną pozycję Polski
Rolnictwo
W trosce o bezpieczeństwo żywnościowe i rolników
Rolnictwo
„Dobra transakcja”. Są nowe zasady handlu rolnego Unii z Ukrainą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama