Na wtorkowym posiedzeniu rada ministrów uchwaliła, że rząd wypłaci następne 143 mln zł rolnikom i producentom rolnym, których uprawy ucierpiały w wyniku braku lub nadmiaru wody, a więc suszy lub powodzi, a także podtopień, przymrozków czy huraganów. Do tej pory, tegoroczne przygody z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi kosztowały już polskiego podatnika pół miliarda zł, informuje dziś Centrum Informacyjne Rządu.

Najwięcej pieniędzy ma trafić do najbardziej poszkodowanych. Producenci, którzy utracili ponad 70 proc. upraw, otrzymają dopłaty sięgające 1000 zł na hektar. Jeśli straty w uprawach wynosiły od 30 do 70 proc., wsparcie wyniesie od 250 zł do 500 zł do hektara upraw.

Dodatkowo, pomoc 300 do hektara powierzchni pod stawami zarybionymi otrzymają w 2020 r. producenci ryb, czyli podatnicy podatku rolnego, którzy w 2019 r. prowadzili chów lub hodowlę ryb słodkowodnych w stawach rybnych na obszarach gmin, na w których wystąpiła susza lub powódź.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia, rozporządzenie ma obowiązywać po siedmiu dniach od daty jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.