Cebula nadal ważna w polityce Indii

Indie, największy na świecie eksporter cebuli, zakazały bezterminowo jej eksportu. To strategiczne warzywo w miejscowej kuchni, a od 19 kwietnia zaczynają się wybory, premier Naredra Modi chce wygrać trzecią kadencję.

Publikacja: 24.03.2024 15:08

Cebula nadal ważna w polityce Indii

Foto: Adobestock

W połowie 2023 r. rząd Narendry Modi wprowadził podatek 40 proc. w eksporcie cebuli, aby zapewnić jej obfitość na wewnętrznym rynku. Ta decyzja wywołała liczne protesty rolników w cebulowych stanach kraju. Zakaz eksportu cebuli ogłoszono w Delhi w grudniu, obowiązywał do 31 marca. Handlowcy spodziewali się, że zostanie zniesiony, bo z powodu ograniczenia eksportu ceny cebuli zmalały o ponad połowę, a w handlu pojawiły się już dostawy z nowych upraw. Rząd ogłosił jednak w piątek wieczorem, że zakaz eksportu obowiązuje do odwołania go.

Hurtowe ceny cebuli na targowiskach w stanie Maharasztra, największym regionie produkcji zmalały do 1200 rupii (14 dolarów) za 100 kilogramów z 4500 rupii w grudniu. — Przedłużenie zakazu jest zaskakujące i całkowicie niepotrzebne, jeśli wziąć pod uwagę malejące ceny i rosnące dostawy z najnowszych zbiorów — stwierdził członek kierownictwa firmy eksportowej z Mumbaju, który nie chciał ujawnić swych personaliów.

Premier Naredra Modi chce wygrać trzecią kadencję u władzy w najbliższych wyborach, które zaczną się 19 kwietnia i potrwają ponad 7 tygodni. Zależy mu też na uniknięciu powtórki demonstracji mieszkańców kraju., gdy ceny cebuli skoczyły w ciągu kilku miesięcy w 2019 r. z 25 rupii/kilo do 80 rupii, z 0,35 do 1,3 dolara. Władze zapomniały jednak o protestach rolników w 2023 r. przeciwko spadkowi cen cebuli. Duże ruchy cen tego warzywa wywoływały demonstracje i protesty dużej części wyborców. To dzięki cebuli Indira Gandhi doszła do władzy w 1980 r. używając w kampanii wyborczej haseł o rosnących cenach tego warzywa jako symbolu fiaska poprzedniej ekipy

Cebula jest ważnym dodatkiem do wielu potraw w Indiach, głównie na północy kraju To warzywo biedaków. — W stanie Maharasztra Jesli ktoś nie ma w domu warzyw, albo nie stać go na ich kupno, to je chleb z cebulą „kanda bhakari” — wyjaśniła historyk żywności, dr Mohseena Mukadam.

Zakaz eksportu cebuli z Indii, aby pokryć popyt wewnętrzny skomplikował sytuację Bangladeszu, Malezji, Nepalu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zależnych od importu z Indii. — Decyzja rządu o zakazie eksportu cebuli pozwala konkurencyjnym eksporterom żądać znacznie wyższych cen, bo kupujący nie mają innego wyboru — uważa inny szef firmy eksportowej z Mumbaju cytowany przez Reutera.

Osoby zajmujące się handlem uważają, że na Indie, które ma krótsze terminy dostaw do wielu krajów od Chin czy Egiptu, przypada ponad polowa całego importu cebuli przez kraje Azji. W roku finansowym zakończonym 31 marca 2023 Indie wysłały w eksporcie rekordowa ilość 2,5 mln ton cebuli.

Rolnictwo
Węgry ograniczą import produktów rolnych z Ukrainy. Rosja zadowolona
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Rolnictwo
Największy producent wina Rosji w mackach Kremla. Parodia w sądzie
Rolnictwo
Przybywa zboża z Rosji w Europie. Dojrzewa pomysł na cła
Rolnictwo
Putin zawłaszcza jeden z największych agroholdingów w Rosji. To biznes z USA
Rolnictwo
Zielony Ład i ukraińskie produkty rolne - co to oznacza dla polskiego rolnictwa?