Eksport rolny z Ukrainy bez cła i limitów kolejny rok. Ale są klauzule ochronne

Ambasadorzy 27 krajów Unii zgodzili się na przedłużenie na rok od czerwca bezcłowego i nielimitowanego importu rolnego z Ukrainy i od 25 lipca z Mołdowy. Wzmocnili też klauzule ochronne dotyczące drobiu, jaj i cukru. Teraz muszą to zatwierdzić eurodeputowani.

Publikacja: 22.02.2024 16:37

Eksport rolny z Ukrainy bez cła i limitów kolejny rok. Ale są klauzule ochronne

Foto: Adobe Stock

„Propozycja dotycząca autonomicznych posunięć handlowych dla Ukrainy zmierza do przedłożenia o kolejny rok zawieszenia ceł w imporcie i limitów ilościowych, jednocześnie zwiększając ochronę wrażliwych produktów rolnych poprzez wzmocnienie działań ochronnych przewidzianych w bieżących przepisach (Unii) na lata 2023-27 i obejmujących nowe automatyczne zabezpieczenie wobec niektórych wrażliwych produktów”- głosi komunikat Rady Europejskiej cytowany przez agencję Ukrinform.

Wsparcie Ukrainy

- Niesprowokowana i nieuzasadniona agresja Rosji na Ukrainę ma w dalszym ciągu głęboki ujemny wpływ na Ukrainę i Mołdowę. Postanawiając przedłużyć te działania okazujemy nasze stałe wsparcie dla obu tych krajów, a jednocześnie chronimy unijny rynek wewnętrzny przed nadmiernym wzrostem importu niektórych wrażliwych płodów rolnych - stwierdziła Hadja Lahbib, belgijska minister spraw zagranicznych, spraw europejskich i handlu zagranicznego.

- Jesteśmy wrażliwi na niepokoje (rolników - red.). Nawet jeśli nasz nadzór nie wskazuje na żaden ujemny wpływ na cały rynek europejski, to jesteśmy świadomi bardziej lokalnych skutków - przyznał z kolei wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

Tekst zaproponowany w końcu stycznia przez Komisję Europejską i przyjęty teraz przez przedstawicieli 27 krajów Unii przewiduje szybkie działania korygujące w razie dużych zakłóceń na rynku trzech produktów: drobiu, jaj i cukru oraz doraźny hamulec, który ustabilizuje ich import na średnim poziomie z lat 2022-23. Powyżej tego poziomu będą obowiązywać stawki celne. Arsenał dostępnych działań restrykcyjnych będzie kontrolowany przez Brukselę. To powinno uchronić przed ogłaszaniem jednostronnie embarga na ukraiński eksport rolny, jak robiły to w 2023 r. kraje graniczące z Ukrainą.

31 stycznia komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis przedłożył Radzie Europejskiej dwie propozycje przedłużenia bezcłowego i nie limitowanego importu rolnego z Ukrainy i Mołdowy. Ambasadorzy zatwierdzili tekst Komisji bez zmian i przesłali go do parlamentu Komisja handlu międzynarodowego Parlamentu Europejskiego ma przegłosować go 7 marca, a sam parlament przyjąć na sesji plenarnej w kwietniu.

Fala protestów rolników

Decyzja powinna być korzystna dla gospodarki ukraińskiej, ale nie zlikwiduje gniewu i protestów rolników europejskich. Polscy blokowali już w listopadzie przejścia graniczne, ostatnio napięcie wzrosło, nie przepuszczali ukraińskich ciężarówek z towarami, wysypywali z wagonów na tory zboże i kukurydzę.

Rolnicy francuscy organizowali blokady protestując przeciw importowi ukraińskiego drobiu, który skoczył w I półroczu 2023 o 74 proc. - wynika z oficjalnych danych Przyczyna była duża różnica w cenach. Kilogram piersi francuskiego kurczaka w hurtowni w Rungis kosztuje 7 euro, a ukraińskiego 3 euro. Francuzi protestują też przeciwko tańszym produktom sprowadzanym z Hiszpanii i Maroka. Z powodu spadku dochodów i wielu nowych obciążę protestują też rolnicy w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Belgii, Holandii, w krajach Europy Wschodniej.

Rolnictwo
Węgry ograniczą import produktów rolnych z Ukrainy. Rosja zadowolona
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Rolnictwo
Największy producent wina Rosji w mackach Kremla. Parodia w sądzie
Rolnictwo
Przybywa zboża z Rosji w Europie. Dojrzewa pomysł na cła
Rolnictwo
Putin zawłaszcza jeden z największych agroholdingów w Rosji. To biznes z USA
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Rolnictwo
Zielony Ład i ukraińskie produkty rolne - co to oznacza dla polskiego rolnictwa?