„Propozycja dotycząca autonomicznych posunięć handlowych dla Ukrainy zmierza do przedłożenia o kolejny rok zawieszenia ceł w imporcie i limitów ilościowych, jednocześnie zwiększając ochronę wrażliwych produktów rolnych poprzez wzmocnienie działań ochronnych przewidzianych w bieżących przepisach (Unii) na lata 2023-27 i obejmujących nowe automatyczne zabezpieczenie wobec niektórych wrażliwych produktów”- głosi komunikat Rady Europejskiej cytowany przez agencję Ukrinform.
Wsparcie Ukrainy
- Niesprowokowana i nieuzasadniona agresja Rosji na Ukrainę ma w dalszym ciągu głęboki ujemny wpływ na Ukrainę i Mołdowę. Postanawiając przedłużyć te działania okazujemy nasze stałe wsparcie dla obu tych krajów, a jednocześnie chronimy unijny rynek wewnętrzny przed nadmiernym wzrostem importu niektórych wrażliwych płodów rolnych - stwierdziła Hadja Lahbib, belgijska minister spraw zagranicznych, spraw europejskich i handlu zagranicznego.
- Jesteśmy wrażliwi na niepokoje (rolników - red.). Nawet jeśli nasz nadzór nie wskazuje na żaden ujemny wpływ na cały rynek europejski, to jesteśmy świadomi bardziej lokalnych skutków - przyznał z kolei wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.
Tekst zaproponowany w końcu stycznia przez Komisję Europejską i przyjęty teraz przez przedstawicieli 27 krajów Unii przewiduje szybkie działania korygujące w razie dużych zakłóceń na rynku trzech produktów: drobiu, jaj i cukru oraz doraźny hamulec, który ustabilizuje ich import na średnim poziomie z lat 2022-23. Powyżej tego poziomu będą obowiązywać stawki celne. Arsenał dostępnych działań restrykcyjnych będzie kontrolowany przez Brukselę. To powinno uchronić przed ogłaszaniem jednostronnie embarga na ukraiński eksport rolny, jak robiły to w 2023 r. kraje graniczące z Ukrainą.
31 stycznia komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis przedłożył Radzie Europejskiej dwie propozycje przedłużenia bezcłowego i nie limitowanego importu rolnego z Ukrainy i Mołdowy. Ambasadorzy zatwierdzili tekst Komisji bez zmian i przesłali go do parlamentu Komisja handlu międzynarodowego Parlamentu Europejskiego ma przegłosować go 7 marca, a sam parlament przyjąć na sesji plenarnej w kwietniu.