Polskie Konopie to kolejna spółka, która dołącza do wyścigu o lukratywny rynek konopi – jak się dowiedzieliśmy, katowicki startup pozyskał właśnie finansowanie od Januarego Ciszewskiego, znanego inwestora giełdowego i właściciela JR Holding. Dzięki wsparciu zamierza wyjść z produkcją za granicę.

Pieniądze na ekspansję zbiera też Kombinat Konopny. Firma specjalizująca się w uprawie i przetwórstwie takich roślin włóknistych 8 grudnia ruszy z internetową sprzedażą akcji. W ramach crowdfundingu udziałowego chce pozyskać 4,5 mln zł.

Czytaj więcej

W co inwestować. Konopie i marihuana rozpalają nadzieje

Popyt na CBD

Rynek konopi siewnych rozpala wyobraźnię inwestorów. I nic dziwnego – według prognoz w 2028 r. rodzimy sektor produktów konopnych ma być wart aż 2 mld euro. Znajdują one zastosowanie m.in. w medycynie, włókiennictwie, a nawet budownictwie czy przemyśle kosmetycznym i spożywczym. Zastosowań przybywa, a popyt rośnie. Dowodem na boom może być spółka, w którą zainwestował Ciszewski. Miesiąc po założeniu startup osiągnął wycenę na poziomie 5 mln zł. Teraz firma chce postawić na rozwój marki Cannabis Nature i ekspansję w Europie, gdzie – na skutek pandemii – popyt na produkty z konopi wystrzelił. W 2020 r. konsumenci w UE wydali ok. 8,3 mld euro na produkty z CBD (kannabidiol, który – w przeciwieństwie do zawartego w marihuanie psychoaktywnego THC – jest bezpiecznym i legalnym składnikiem), a szacuje się, iż wartość tego rynku do 2024 r. sięgnie na Starym Kontynencie 39 mld dol.

Polskie Konopie specjalizują się w produkcji artykułów spożywczych, suplementów diety, kosmetyków na bazie konopi siewnej i produktów z CBD. Spółka powstała w czerwcu, a notuje ponad pięciokrotny wzrost sprzedaży miesiąc do miesiąca. – Potencjał jej rozwoju określają globalne trendy i dynamicznie rosnąca popularność produktów konopnych – tłumaczy Ciszewski.

Jej partnerami są E.Leclerc i Grupa Eurocash. Startup już rozwija sieć sprzedaży na Litwie, Łotwie i w Estonii, a celuje w rynki brytyjski, niemiecki, włoski, francuski i hiszpański. Intenson Europe, firma specjalizująca się w zdrowej żywności, która jest spółką matką Polskich Konopi, w przyszłym roku ruszy z emisją akcji.

Pieniądze z sieci

Crowdfunding to w tej branży niezwykle popularny sposób pozyskania kapitału. Marcel Rowiński, szef platformy Crowdway, twierdzi, że to zasługa dużej społeczności fanów konopi i zwolenników dalszej liberalizacji przepisów. Do tego temat jest medialny i rozwojowy. Efekt? Rok temu Kombinatowi Konopnemu wystarczyło 38 minut, by zebrać 4,2 mln zł. Teraz ma zdobyć 4,5 mln zł. To przetarcie przed wejściem na NewConnect. Maciej Kowalski, prezes Kombinatu Konopnego, liczy, że dzięki inwestorom rozbuduje zakład zielarski oraz portfolio (m.in. o produkty dla zwierząt). – W ostatnim roku zainwestowaliśmy ponad 8 mln zł m.in. w dwie hale łukowe i laboratorium. Jesteśmy o krok od rozpoczęcia sprzedaży w Europie – wylicza.

Pieniądze od inwestorów w sieci pozyskali też w 2021 r. inni rodzimi gracze z tej branży, jak CanPoland, Freedom Farms oraz Alba Konopie.