Bronisław Komorowski: partie zawłaszczają samorządy

Niech ludzie decydują w większym stopniu sami o tym, czego im potrzeba, i sami rozwiązują własne, lokalne sprawy – apeluje prezydent Bronisław Komorowski na łamach „Rzeczpospolitej”

Publikacja: 24.05.2011 08:35

Bronisław Komorowski: partie zawłaszczają samorządy

Foto: W Sieci Opinii

Prezydent pisze:

Nowy, XXI wiek wymaga jednak nowego spojrzenia na organizację naszego państwa, aby sprostać procesom globalizacji i związanym z nimi zagrożeniom. Silne społeczności lokalne mogą tu odegrać ważną rolę, łącząc ludzi ze swoją miejscowością i dając im możność kształtowania warunków życia. Wspieranie rozwoju samorządności uznaję więc za jedno z najważniejszych zadań mojej prezydentury.

Prezydent Komorowski dodaje

Koncepcja samorządu leży u podstaw doktryny państwowej współczesnej Polski. Uważam, że rolą prezydenta Rzeczypospolitej jest te kwestie przypominać i czynnie uczestniczyć w kształtowaniu polskiej doktryny państwowej. Ma ona bowiem decydujące znaczenie dla rozumienia – zarówno przez społeczeństwo, jak i przez elity państwowe – systemu wartości, jakim podlega polityka polska, niezależnie od tego, które środowisko polityczne aktualnie sprawuje władzę.

Bronisław Komorowski zwraca również uwagę na fakt, że:

Również partie polityczne w niewystarczającym stopniu uznają specyfikę zadań i rolę samorządu, przenosząc na szczeble lokalne swoje spory ogólnokrajowe i nie wykonując najczęściej podstawowego zadania, jakim jest przedstawianie społecznościom lokalnym alternatywnych programów rozwoju ich gmin czy powiatów. Zbyt często odnotowujemy próby zawłaszczania samorządu w imię interesów partii, a nie działań na rzecz interesów mieszkańców.?

A nas by interesowały konkrety. Czy prezydent np. zmienił zdanie w kwestii szkodliwości koalicji PO z RAŚ na Śląsku, czy nie? Czy wspominanie przez niego kilka dni o tym, że"pamiętamy" o niemieckich ofiarach powstań śląskich - to wspieranie polskich samorządów? I o kim prezydent myślał, pisząc o "zawłaszczaniu samorządów w imię interesów partii", skoro w zdecydowanej większości z nich rządzi jego partia macierzysta? Niestety, w tekście brakuje odpowiedzi na te pytania. Może kiedy indziej?

Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: Duda i Tusk szkodzą Polsce stając po złej stronie Netanjahu
Publicystyka
Michał Szułdrzyński: Wyjątkowa jednomyślność Dudy i Tuska w sprawie Netanjahu
Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: Karol Nawrocki zrzuca dres i wchodzi na terytorium Konfederacji
Publicystyka
Tomasz Kubin: O przyjęciu euro w Polsce, czyli o wyższości polityki nad prawem i gospodarką
Publicystyka
Bogusław Chrabota: Elvis Presley – gdyby żył, miałby 90 lat. Był metaforą Ameryki