Aktualizacja: 29.09.2015 15:59 Publikacja: 28.09.2015 21:59
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Podany do publicznej wiadomości niedawno wzór karty do głosowania skonstruowany jest bowiem w ten sposób, że przed listami z nazwami partii umieszczony jest właśnie spis, w którym jedno pod drugim umieszczone są wszystkie ugrupowania startujące w wyborach. Nic tylko zakreślać.
Że karta może się stać przyczyną poważnych kłopotów, przekonaliśmy się w wyborach samorządowych w listopadzie minionego roku. Nie tylko kompletnie zawiódł nowy komputerowy system liczenia głosów i na rezultaty trzeba było czekać wiele dni. Większym problemem było to, że niektóre wyniki były zdumiewające. Chodzi zwłaszcza o rekord PSL na poziomie sejmików województw. Ludowcy zdobyli niemal 24 proc. głosów, niewiele mniej niż zwycięski PiS oraz depcząca mu po piętach Platforma. Taki wyśmienity wynik PSL miał kolosalne znaczenie polityczne, bo pozwolił koalicji utrzymać kontrolę nad 15 sejmikami w kraju. Ale ów wyśmienity wynik mógł być efektem właśnie nowatorskiej karty do głosowania w formie książeczki przygotowanej przez PKW. PSL zajmował w niej pierwszą kartkę, na której wyborcy chętnie stawiali krzyżyki.
Pod względem militarnym Niemcy to dziś nawet nie cień dawnej potęgi. I nawet wielomiliardowe inwestycje w obronność istotnie tego nie zmienią. Nie ma też co liczyć na to, że za naszymi plecami powstanie pancerna armia gotowa przyjść nam z pomocą w razie rosyjsko-białoruskiej agresji.
Nie ma szans na długotrwały pokój z Rosją. Nie po to Władimir Putin od lat militaryzuje rosyjskie społeczeństwo, żeby teraz pod wpływem uroku osobistego Donalda Trumpa cały włożony w to trud wyrzucić do kosza. Wystarczy spojrzeć na to, jak militaryzowana i indoktrynowana jest w Rosji młodzież szkolna.
Apelujemy o natychmiastowe spotęgowanie dostaw broni na ukraiński front. Domagamy się przekazania 200 mld euro rosyjskich aktywów Ukrainie, zarówno na cele militarne, jak i na zabezpieczenie ludności cywilnej.
Unia Europejska staje przed decydującym wyborem. Bez Ukrainy będzie nie tylko słabsza, ale i długoterminowo mniej bezpieczna – pisze Paweł Marczewski, ekspert Fundacji Batorego.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Sławomir Mentzen idzie po drugie miejsce w I turze wyborów prezydenckich, a jeśli mu się uda, będzie walczył o prezydenturę i nie jest na straconej pozycji. Kandydat Konfederacji fascynuje przede wszystkim młodych mężczyzn, którzy się boją, że trzeba będzie oddać władzę nad światem. Bo ich dziadkom i ojcom rządzenie wychodzi coraz gorzej.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rząd ma szansę stworzyć unikalny model wzmocnienia odporności społecznej na różne zagrożenia, nie tylko ze wschodu. Kluczem jest edukacja.
„Kto Pani/Pana zdaniem prowadzi najlepszą kampanię wyborczą przed wyborami prezydenckimi?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Polska polityka wrze w pierwszym dniu wiosny – śmierć Barbary Skrzypek wywołała burzę w mediach społecznościowych, kampania prezydencka nabiera tempa, a spór o Tarczę Wschód podgrzewa atmosferę między rządem a opozycją. Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński analizują, co te wydarzenia oznaczają w kontekście najbliższych dni.
Złoty w piątek tracił na wartości zarówno względem dolara, jak i euro. Ruch ten nie był jednak zbyt duży.
Początek piątkowego handlu na rynku walutowym nie przyniósł znaczących ruchów. Czy sytuacja zmieni się w ciągu dnia?
Akt pana ministra Mariusza Błaszczaka był aktem polityka demokratycznego, był aktem polskiej demokracji. I za to ma być karany - mówił przed Prokuraturą Okręgową w Warszawie prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Książka „Spowiedź Nikosia zza grobu” jest oparta na domysłach, rozmowach ze świadkami i szczątkowych dokumentach
Jestem głęboko przekonana, że tyle jest polityki w naszym życiu, ile jej tam wpuścimy. Kiedy więc sięgam po książkę historyczną na temat kolaboracji w dziejach, która rozpoczyna się wstępem o tym, kto za PiS „kolaborował”, nie chcę czytać dalej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas