"Na pewno zmieni się układ sił w świecie i stosunek do konfliktów w Syrii i na Ukrainie. Inna będzie polityka bezpieczeństwa. Pogorszy się podejście do imigrantów" - pisze w "Rzeczpospolitej" Jerzy Haszczyński w artykule "Ten zamach zmieni świat".

Pierwszy efekt to szybkie zbliżenie Zachodu z Rosją. – Napięcie między nami a zachodnimi partnerami spada – tryumfował w poniedziałek Władimir Putin, kilkanaście godzin po przyjacielskim spotkaniu z Barackiem Obamą w tureckiej Antalyi. – Nigdy nie odmawialiśmy współpracy z USA, drzwi nie zamykaliśmy – dodał. Dla nas najważniejszą kwestią jest to, czy to zbliżenie odbędzie się kosztem Ukrainy i nowych krajów UE.

W bloku tekstów poświęconych paryskim zamachom brukselska korespondentka "Rzeczpospolitej" Anna Słojewska opisuje dzielnicę Molenbeek-Sain-Jean. Do tej części stolicy Belgii prowadzą ślady zamachowców i tam policja przeprowadziła wczoraj obławę, która jednak nie przyniosła efektów. "Szacuje się, że przez szeregi PI przewinęło się ok. 440 Belgów, co jest najwyższym wskaźnikiem w przeliczeniu na liczbę mieszkańców" - pisze Słojewska w tekście "Dzihad wprost z Brukseli" wyjaśniając, dlaczego to Molenbeek-Sain-Jean stało sie wylęgarnią muzułmańskich terrorystów.

"Rz" publikuje też rozmowę Jędrzeja Bieleckiego ze znanym francuskim historykiem Alainem Besanconem pod wymownym tytułem "Islamu nie da się pogodzić z republiką". Na pytanie dlaczego muzułmanie się nie integrują, Besancon odpowiada: "Bo są muzułmanami. Tak było zawsze. Muzułmanie z tego powodu zostali wyrzuceni z Hiszpanii, z Malty, z większości terenu Bałkanów. A chrześcijanie muszą teraz uciekać z Bliskiego Wschodu, choć żyli tam od tak dawna. Te dwie religie nigdy nie potrafiły więc żyć w zgodzie".

Tematem dnia było wczoraj również zaprzysiężenie rządu Beaty Szydło. "Rz" opublikowała w związku z tym wyniki swojego sondażu sprawdzającego, jak Polacy oceniają nowych ministrów. Wielkich zaskoczeń nie ma - najlepsze oceny uzyskali Mateusz Morawiecki, Konstanty Radziwiłł i Jarosław Gowin, a najgorsze Antoni Macierewicz, Zbigniew Ziobro i Mariusz Kamiński.

W części ekonomicznej "Rz" pisze m.in. o planach Komisji Europejskiej, która w najbliższą środę ogłosi swoje stanowisko w sprawie planów budowy kolejnych nitek gazociągu Nord Stream. Bruksela ma m.in. zapowiedzieć, że bardzo uważnie zbada zgodność projektu rozbudowy Nord Stream z unijnym prawem. Chodzi przede wszystkim o rozdział właścicielski dostaw gazu od jego przesyłu, a także o dostęp stron trzecich do gazociągu.

Z kolei w części prawnej "Rz" opisuje ważny dla wielu przedsiębiorców precedensowy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, który uznał, że nie musieli oni płacić podatku od umarzanych im przez banki zobowiązań z tytułu nietrafionych inwestycji. Sprawa dotyczy rozliczeń z fiskusem dotyczących toksycznych opcji walutowych sprzedawanych przez banki przed kryzysem finansowym.

W "Gazecie Wyborczej" zwraca uwagę tekst "Kibole szmuglują uchodźców" o przemycie ludzi z Polski do Niemiec. Straż Graniczna zatrzymała prawie stu uchodźców, których próbowali wywieźć z naszego kraju m.in. ludzie powiązani ze środowiskami kibiców krakowskich klubów Cracovia i Wisła. Oczywiście nie za darmo, taka "usługa" kosztuje po 3 tys. euro od osoby.

Z kolei "Dziennik Gazeta Prawna" zamieszcza wywiad z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim, który w kontekście zamachów w Paryżu mówi m.in. o planach dotyczących polityki migracyjnej. "Musimy powiedzieć jasno i wyraźnie: bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jeśli ktoś wyraża gotowość przyjazdu do Polski i ubiegania się o azyl polityczny, to taki wniosek rozpatrzymy. Ale ta osoba musi wykazać się dokumentami, tożsamością, udokumentowaną przeszłością. Musi wykazać, że faktycznie prowadziła działalność, za którą grożą w jej ojczyźnie prześladowania. I musi być gotowa przestrzegać polskiego prawa" - mówi Waszczykowski.

W kontekście zaprzysiężenia nowego rządu "DGP" analizuje typy na wiceministrów w poszczególnych resortach. "W PiS jest grupa posłów specjalizujących się w kwestiach gospodarczych i to ona może zasilić resorty: rozwoju, finansów czy skarbu" - czytamy w dzienniku. Jako potencjalnych wiceministrów wymienia w tej grupie m.in. Jerzego Żyżyńskiego, czy Maksa Kraczkowskiego. W innych resortach mogą pojawić się  Andrzej Sosnierz (zdrowie), Bartosz Kownacki (obrona narodowa), czy Jacek Sasin (sprawy wewnętrzne).