Edmund Klich: Była tendencja, żeby pokazać, że piloci zawinili

Pułkownik Klich de facto przyznaje, że rząd wywierał naciski na badających przyczyny katastrofy w Smoleńsku. Była "taka koncepcja, że piloci i jakieś tam naciski, to będzie ta najlepsza koncepcja"

Publikacja: 16.04.2012 11:21

Edmund Klich: Była tendencja, żeby pokazać, że piloci zawinili

Foto: W Sieci Opinii

Edmund Klich definiuje swoją rolę:

Do akredytowanego nie należało badanie, tylko współpraca ze stroną rosyjską, wyciągnięcie jak najwięcej informacji.

Zdaniem byłego polskiego akredytowanego zaraz po katastrofie największym błędem było "wsparcie kraju dla tej grupy, która była w Smoleńsku i później w Moskwie":

Właściwie nie było żadnego wsparcia - ani prawniczego, ani innego. Kiedy przekazywaliśmy do kraju informacje, że nie otrzymujemy pewnych dokumentów, nie nagłaśniano problemu, że Rosjanie łamią ewidentnie załącznik 13., czyli porozumienie, które przyjęli, na które się zgodzili. To było ewidentne. (…) Przy lepszym wsparciu myślę, że przy politycznym wsparciu, przy rozmowach na innych szczeblach, więcej informacji moglibyśmy dostać.

Pytany przez Konrada Piaseckiego w "Kontrwywiadzie RMF FM", czy podziela zdanie prezydenta Bronisława Komorowskiego, że "państwo się sprawdziło", odparł:

Trudno mi oceniać… W każdym razie premier w czasie drugiego spotkania powiedział mi szczerze: "No, myśmy początkowo zapomnieli o Smoleńsku" - w sensie: o tych ludziach, którzy zajmują się badaniem tej katastrofy. Myślę, że to była prawda.

Edmund Klich podkreśla:

Były naciski na mnie, jeśli ja chciałem wyjechać, bo wiedziałem, że w tak trudnej sprawie sam pozostawiony bez tłumaczy nie mogę nic zrobić. (…) Miałem wrażenie, jeszcze w Smoleńsku po tym artykule w "Gazecie Wyborczej" chyba z 19 kwietnia i po tych telefonach od ministrów, żeby bardzo szybko dostać rozmowy w kabinie, że jest tendencja, żeby pokazać, że piloci zawinili, że piloci są głównymi odpowiedzialnymi.

Zresztą to się wpisuje w te sms-y, o których mówił pan generał Petelicki i innych, że jednak chyba taka koncepcja, że piloci i jakieś tam naciski, to będzie ta najlepsza koncepcja.

Publicystyka
Jędrzej Bielecki: Karol Nawrocki w Białym Domu. Niedźwiedzia przysługa Donalda Trumpa
analizy
Likwidacja „Niepodległej” była błędem. W Dzień Flagi improwizujemy
Publicystyka
Roman Kuźniar: 100 dni Donalda Trumpa – imperializm bez misji
Publicystyka
Weekend straconych szans – PiS przejmuje inicjatywę w kampanii prezydenckiej?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
felietony
Marek A. Cichocki: Upadek Klausa Schwaba z Davos odkrywa prawdę o zachodnim liberalizmie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne