Reklama
Rozwiń

Czekanie zabija. Pacjenci z rakiem prostaty potrzebują leczenia

Pacjenci z rakiem gruczołu krokowego czują się dyskryminowani. Uważają, że w Polsce nie są leczeni zgodnie z osiągnięciami nowoczesnej medycyny. Okazją do przypomnienia o ich problemach jest przypadający 15 września Europejski Dzień Prostaty.

Publikacja: 15.09.2021 12:19

Czekanie zabija. Pacjenci z rakiem prostaty potrzebują leczenia

Foto: Adobe Stock

Rak gruczołu krokowego jest najczęstszym nowotworem u mężczyzn. Do tego stopnia, że eksperci z zakresu urologii i onkologii zastanawiają się, czy kiedy uporamy się z Covid-19 nie czeka nas kolejna masowa choroba. Zagrożenie jest poważne, bo jeśli spojrzeć na trendy zachorowalności i umieralności na nowotwory stercza, to prognozy są zatrważające. W 2008 r. odnotowano na świecie 899 tys. nowozdiagnozowanych przypadków raka prostaty, w tym 258 tys. zgonów. Szacuje się, że obecne ćwierćwiecze przyniesie 1,7 mln nowych rozpoznań i prawie 500 tys. zgonów, co w nowozdiagnozowanych przypadkach oznacza wzrost aż o 72 proc., a w zgonach o ponad połowę.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Ochrona zdrowia
Wiceprezes NFZ: Popieram częściowe zamrożenie płac w ochronie zdrowia
Ochrona zdrowia
Opieka koordynowana na pół gwizdka
Ochrona zdrowia
Finał polskiej prezydencji z troską o dzieci
Ochrona zdrowia
Unijny kompromis w sprawie pakietu farmaceutycznego
Ochrona zdrowia
Prof. Michał Zembala: Przeszczepiłem 300 serc