Finlandia. Strzelanina w szkole na przedmieścach Helsinek. Nie żyje dziecko (WIDEO)

W jednej ze szkół w miejscowości Vantaa na przedmieściach Helsinek doszło do strzelaniny. Troje dzieci odniosło obrażenia, jedno z nich zmarło w szpitalu. Nieletni sprawca został aresztowany.

Aktualizacja: 02.04.2024 13:18 Publikacja: 02.04.2024 09:54

Strzelanina w szkole na przedmieściach Helsinek

Strzelanina w szkole na przedmieściach Helsinek

Foto: AFP

W szkole, położonej na przedmieściach stolicy Finlandii, Helsinkach, uczy się około 800 uczniów od pierwszej do dziewiątej klasy, w wieku od siedmiu do 16 lat, pracuje w niej 90 osób.

Funkcjonariusze zostali wezwani do zdarzenia w szkole podstawowej Viertola w Vantaa około godziny 9.

Fiński nadawca MTV Uutiset poinformował, że na miejscu są służby ratunkowe, w akcji bierze udział wiele ciężko uzbrojonych patroli policji i personelu ratowniczego. Według reportera MTV  poważne zagrożenie wydaje się już zażegnane.

Policja nadal prowadzi dochodzenie w sprawie zdarzenia i prosi, aby osoby postronne trzymały się z daleka od tego obszaru, a najlepiej nie wychodziły z domów i nie otwierały drzwi obcym.

Strzelanina w Vantaa. Ranni i sprawca to trzynastolatki

Według wstępnych informacji troje dzieci odniosło poważne  rany, zostały przewiezione do szpitala. Jedno z nich po kilku godzinach zmarło. Sprawca strzelaniny, również nieletni, został aresztowany. Wszyscy — i poszkodowani, i sprawca — maja mieć po 12 lat.

Według informacji uzyskanych na miejscu zdarzenia, dzieciom udało się zadzwonić do rodziców ze szkoły. 

W mieście Vantaa zbiera się  zespół kryzysowy, a o godzinie 13:00 policja zorganizuje konferencję prasową. Obecne będą także władze miasta Vantaa i pracownicy opieki społecznej. Władze miasta we współpracy ze szkołą zapewniają dzieciom opiekę psychologiczną. 

Strzelaniny w fińskich szkołach

W Finlandii w latach 2007 i 2008 w ciągu kilku miesięcy doszło do dwóch śmiertelnych strzelanin w szkołach.

W 2007 roku 18-letni uczeń zastrzelił sześciu uczniów, pielęgniarkę szkolną i dyrektora w małym miasteczku Jokela na północ od Helsinek. Rok później inny uczeń zastrzelił dziewięciu uczniów i nauczyciela z pistoletu półautomatycznego. karabin na politechnice w zachodnim miasteczku Kauhajoki.

Strzelaniny spowodowały zaostrzenie przepisów dotyczących broni, wymagając, aby posiadacze broni mieli co najmniej 18 lat, ale każdy, kto ukończył 15 lat, może ubiegać się o pozwolenie na użycie cudzej broni.

Finlandia jest powszechnie znana jako kraj myśliwych i entuzjastów broni. Według statystyk rządowych, na 5,5 miliona mieszkańców jest 430 000 licencjonowanych posiadaczy broni. Nie ma ograniczeń co do liczby broni, którą można posiadać, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych twierdzi, że w obiegu znajduje się ponad 1,5 miliona sztuk.

Przestępczość
Nie żyje O.J. Simpson. Od wielu miesięcy ciężko chorował
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Przestępczość
Nastolatek zabił kolegów, jego rodzice zostali skazani na więzienie
Przestępczość
USA: 22-latka strzelała do kierowców. Bóg jej kazał w związku z zaćmieniem słońca
Przestępczość
Rośnie poziom przemocy wśród młodych Francuzów. Nie żyje pobity nastolatek
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Przestępczość
Skok jak z filmu. W Los Angeles złodzieje ukradli 30 mln dol. w gotówce