Wyciek tajnych dokumentów USA: Jack Teixeira formalnie oskarżony

Federalna wielka ława przysięgłych oskarżyła żołnierza Gwardii Narodowej USA, 21-letniego Jacka Douglasa Teixeirę, o upublicznienie ściśle tajnych informacji wywiadu wojskowego w internecie - poinformował Departament Sprawiedliwości USA.

Publikacja: 16.06.2023 05:05

Sprawca wycieku służył w jednostce Gwardii Narodowej w Massachusetts

Sprawca wycieku służył w jednostce Gwardii Narodowej w Massachusetts

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 478

Teixeira, mieszkaniec miasteczka Dighton w Massachusetts, usłyszał sześć zarzutów świadomego wprowadzania do obrotu i przekazywania tajnych informacji związanych z bezpieczeństwem narodowym - głosi oświadczenie.

Wyciek tajnych dokumentów: Jaką karą jest zagrożony Jack Teixeira

Każdy z tych zarzutów zagrożony jest karą do 10 lat więzienia i grzywną do 250 tys. dolarów - informuje Departament Sprawiedliwości.

Teixeira jest oskarżony o dopuszczenie się jednego z najpoważniejszych wycieków tajnych dokumentów USA od czasu, gdy ponad 700 tysięcy dokumentów, nagrań i depesz dyplomatycznych zostało upublicznionych w 2010 przez WikiLeaks.

21-latek został aresztowany w kwietniu, po tym jak przez kilka miesięcy udostępniał tajne dokumenty na grupie dyskusyjnej w serwisie Discord.

Dokumenty, które wyciekły do internetu, zawierały ściśle tajne informacje na temat sojuszników i przeciwników USA

Cała sprawa wywołała pytania o to, w jaki sposób żołnierz Gwardii Narodowej niskiego szczebla miał tak szeroki dostęp do tajemnic wojskowych. Dwóch wysokiej rangi oficerów z jednostki, w której służył Teixeira, zostało zawieszonych w obowiązkach służbowych.

Dokumenty, które wyciekły do internetu, zawierały ściśle tajne informacje na temat sojuszników i przeciwników USA. W dokumentach można było znaleźć informacje na temat ukraińskiej obrony powietrznej i planów ukraińskiej kontrofensywy, ale też np. ustalenia izraelskiego Mosadu.

Czytaj więcej

Wyciek tajnych dokumentów USA: Przełożeni mieli podejrzenia co do sprawcy

Prezydent USA, Joe Biden, nakazał śledztwo w sprawie tego w jaki sposób 21-latek uzyskał dostęp do tych dokumentów.

Dlaczego Jack Teixeira ujawniał tajne dokumenty?

Z dokumentów przestawionych przez prokuraturę przed sądem wynikało, że przełożeni Teixeiry wiedzieli, że obchodzi się on niewłaściwie z tajnymi dokumentami.

21-latek miał udostępniać dokumenty w sieci już po tym, gdy został dwukrotnie upomniany przez przełożonych w związku ze sposobem traktowania przez niego dokumentów niejawnych.

Czytaj więcej

Wyciek tajnych dokumentów USA: Domniemany sprawca chciał zabijać ludzi?

Prokuratura przedstawiła w sądzie wrześniową notatkę wywiadu Sił Powietrznych Gwardii Narodowej, z której wynika, że Teixeira robi notatki na temat informacji zawartych w niejawnych dokumentach. Został wówczas pouczony, że takie zachowanie jest niedopuszczalne.

W październiku kolejna notatka mówi o tym, iż zwierzchnika 21-latka poinformowano iż "może on ignorować zakaz zaprzestania działań związanych z zagłębianiem się w informacje wywiadu" z września.

Na razie nie ma informacji, by Teixeira działał na zlecenie jakiejś osoby trzeciej. Wiele wskazuje na to, że tajne informacje udostępniał, aby zdobyć uznanie uczestników grupy dyskusyjnej na Discordzie.

Przestępczość
Nie żyje O.J. Simpson. Od wielu miesięcy ciężko chorował
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Przestępczość
Nastolatek zabił kolegów, jego rodzice zostali skazani na więzienie
Przestępczość
USA: 22-latka strzelała do kierowców. Bóg jej kazał w związku z zaćmieniem słońca
Przestępczość
Rośnie poziom przemocy wśród młodych Francuzów. Nie żyje pobity nastolatek
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Przestępczość
Skok jak z filmu. W Los Angeles złodzieje ukradli 30 mln dol. w gotówce