Orzeczenie zostało wydane w piątek przez skład trzech sędziów z amerykańskiego sądu apelacyjnego dla Dystryktu Kolumbii. Stwierdzono, że sąd niższej instancji popełnił błąd zwalniając z terminu egzekucji Lisy Montgomery.

W ubiegłym tygodniu sędzia sądu okręgowego Randolph Moss orzekł, że Departament Sprawiedliwości bezprawnie przesunął termin egzekucji skazanej i uchylił postanowienie dyrektora Biura Więziennictwa zakładające wykonanie kary 12 stycznia.

Montgomery miała zginąć w grudniu w Federalnym Kompleksie Więziennym w Terre Haute w stanie Indiana, ale sędzia Moss opóźnił egzekucję po tym, jak jej prawnicy zakazili się koronawirusem, odwiedzając swoją klientkę i poprosili o przedłużenie czasu na złożenie wniosku o ułaskawienie.

Montgomery została skazana za zabicie 23-letniej Bobbi Jo Stinnett w mieście Skidmore w północno-zachodnim Missouri. Do morderstwa doszło w grudniu 2004 roku. 36-latka użyła liny, aby udusić Stinnett. Jej ofiara była w tym czasie w ósmym miesiącu ciąży. 

Montgomery następnie odcięła dziewczynkę od łona matki nożem kuchennym. Kobieta zabrała dziecko ze sobą i próbował wmówić, że to jej dziecko. Noworodek został następnego dnia znaleziony przez policję. Ostatecznie trafiło pod opiekę swojego biologicznego ojca.