Byłe menedżerki McDonald's oskarżają sieć o dyskryminację rasową

Dwie wysokiej rangi menedżerki McDonald's pozwały spółkę oskarżając ją o dyskryminację Afroamerykanów, zarówno pracowników, jak i klientów.

Aktualizacja: 09.01.2020 12:15 Publikacja: 09.01.2020 11:16

Byłe menedżerki McDonald's oskarżają sieć o dyskryminację rasową

Foto: Bloomberg

ula

Vicki Guster-Hines i Domineca Neal twierdzą, że klimat w spółce stał się szczególnie wrogi kiedy prezesem McDonald's został w 2015 roku Brytyjczyk Steve Easterbrook - informuje BBC. Pod jego kierownictwem spółka miała przeprowadzić „bezwzględną czystkę" zajmujących w niej wyższe stanowiska Afroamerykanów.

Ponadto McDonald's miał zmienić politykę reklamową, nie kierując już jej do ciemnoskórych klientów.

McDonald's zdecydowanie zaprzecza zarzutom. W specjalnym komunikacie koncern poinformował, że w ostatnich pięciu latach zlikwidował ilość stanowisk kierowniczych, ale wciąż 45 proc. kadry kierowniczej to Afroamerykanie. Natomiast w zeszłym roku koncern wystartował z kampanią reklamowa skierowana do Afroamerykanów - największą od 16 lat.

Pozew został złożony w sądzie federalnym w Illinois. Vicki Guster-Hines i Domineca Neal, pracowały w McDonald's jako wiceprezeski ds. franczyzy i działalności operacyjnej. Guster-Hines od 1987 roku a Neal od 2012 roku. Dyskryminacja n tle rasowym miała miejsce według nich w McDonald's od zawsze ale od 2015 roku znacznie się nasiliła i stała się "nie do wytrzymania". Nie tylko ilość Afroamerykanów w kadrze kierowniczej uległa zmniejszeniu, a także spadła liczba afroamerykańskich franczyzobiorców. Wszystko odkąd prezesem został Easterbrook.

Steve Easterbrook stracił stanowisko prezesa McDonald's pod koniec zeszłego roku, po tym jak na jaw wyszedł jego romans z jedna z koleżanek z firmy. Koncern podkreślił w komunikacie, że romans z podwładna był złamaniem reguł w firmie, mimo iż relacja miała miejsce za zgodą obu stron. Dymisja prezesa została poprzedzona wewnętrznym dochodzeniem w firmie, które ustaliło fakt, że romans faktycznie miał miejsce.

McDonald's od lat jest oskarżany przez pracownice o tolerowanie niewłaściwych zachowań ze strony przełożonych i molestowania w pracy. W sierpniu tego roku koncern poinformował, że wprowadza nowy program szkoleniowy dla pracowników restauracji i przełożonych, który ma na celu złagodzenie problemów takich jak zastraszanie, molestowanie seksualne i dyskryminacja.

W maju tego roku organizacje broniące praw pracowników wraz z Time's Up Legal Defense Fund poinformowały, że złożyły niemal 30 pozwów w związku z przypadkami przemocy, molestowania i dyskryminacji w restauracjach McDonald's.

Przemysł spożywczy
W tym i w przyszłym roku mniej kawy z Brazylii
Przemysł spożywczy
Kakao będzie drożeć jeszcze latami. Miliardowe inwestycje nie zwrócą się szybko
Przemysł spożywczy
Amerykańska firma ma nakarmić rosyjskie wojsko. Kreml skonfiskował ją za rzekome przekręty
Przemysł spożywczy
Eksport szansą dla producentów mocnych alkoholi
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Przemysł spożywczy
Kryzys ryżowy: Japonia uwalnia rezerwy strategiczne najważniejszego produktu żywnościowego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne