Indeks opracowywany przez Food Research Institute w lutym wyniósł 56,2 pkt, ponad 3 pkt więcej niż w listopadzie 2020 r. i o ponad 5 pkt więcej niż w lipcu 2020 r. Wskaźnik powyżej 50 pkt oznacza poprawę nastrojów. – Największy pesymizm obserwowaliśmy w wakacje, kilka miesięcy po wybuchu pandemii. Od tego czasu nastroje stopniowo się poprawiają – mówi Dariusz Chołost, general manager w Food Research Institute.

W styczniu 2020 r. wskaźnik wynosił 67,4 pkt, przestrzeń do odrobienia jest spora. 29 proc. menedżerów przewiduje, że za kwartał sytuacja ich firmy poprawi się w stosunku do obecnej, przeciwnego zdania jest co piąty, a połowa nie spodziewa się zmian. – Popyt z branży HoReCa pozostaje ograniczony, a kolejne fale pandemii odsuwają w czasie „odmrożenie" gospodarek w państwach UE – mówi Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolno-spożywczego w Santander Bank Polska. – Wyniki branży wskazują, że przedsiębiorstwa coraz lepiej radzą sobie w warunkach covidu, a program szczepień daje szanse na trwałą stabilizację sytuacji, być może już w drugiej połowie roku – dodaje.

Opinie firm to potwierdzają. – U nas nastroje są zawsze optymistyczne, ale to wynika ze sposobu zarządzania firmą i naszych wartości. Wyniki okresowe dla nas są ważne, ale nie grają pierwszorzędnej roli – mówi Magda Kubit, dyrektor zarządzająca Jogurty Magda. – Nie przygotowujemy się jednotorowo i zakładamy scenariusz, w którym obecna sytuacja szybko się nie poprawi. Analizujemy wszystkie aspekty i przygotowujemy się odpowiednio, by reagować na nadchodzące realia – dodaje.

Firmy ruszają z nowymi projektami. Purella Superfoods, czołowy polski producent żywności funkcjonalnej, otworzyła w strefie ekonomicznej w Białymstoku nową linię produkcyjną. – Jest w pełni zautomatyzowana, sterowana komputerowo i bardzo wydajna, co czyni z niej jedną z najnowocześniejszych w naszym kraju – mówi Michał Czerwiński, prezes Purella sp. z o.o. – Własna produkcja oraz laboratorium zapewnią firmie szereg przewag konkurencyjnych i umożliwią realizację strategii rozwoju zarówno w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych – dodaje.

Firma, poza produkcją produktów z kategorii Purella Superfoods, odpowiada także za produkcję linii zdrowych batonów i przekąsek marki BeRAW Ewy Chodakowskiej. Nowa linia pozwoli wyprodukować do 300 tys. batonów dziennie.